AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Agama límcová
  • Latinský název
  • Chlamydosaurus kingii

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:plazi
Řád:šupinatí
Podřád:ještěři
Čeleď:agamovití
Rod:agama
Druh:agama límcová

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 16 do 26 cm
  • Délka ocasu:
  • 44 cm

Facebook

Agama límcová

Agama límcová
(Chlamydosaurus kingii)

Popis zvířete

Agama límcová (Chlamydosaurus kingii nebo kingi) je štíhlý, dlouhoocasý ještěr z čeledi agamovitých.

Popis

Dorůstá délky 60-70 cm, z čehož tvoří 44 cm ocas. Je nazvaný podle svého velkého varhánkovitého kožního límce, tvořeného z dlouhých chrupavek, který zastává jak funkci obranou (pokud se cítí ohrožena, roztáhne límec, čímž se zdá větší a výstražně prská), tak funkci vábící, kterou agama límcová využívá v období páření. V průměru tento límec může měřit až 26 cm a po provedení obranného manévru obvykle prchnou agamy do korun stromů, kde jsou se svým světle zeleným až tmavě hnědým zbarvením těla skvěle zamaskovány.

Stanoviště

Obývá suché lesy a háje, ale v tropickém podnebném pásu obývá spíše otevřené vyprahlé planiny porostlé keřemi nebo nízkou trávou.

Areál rozšíření

Nalézá se na území jižní Nové Guinee a severní a severovýchodní Austrálie. Mezi potravu, kterou loví na stromech patří většinou malý členovci (většinou housenky a cikády), na zemi pak mravenci, termiti, pavouci nebo drobní obratlovci, např. jiné druhy menších ještěrů. Upadají do poloklidového stavu během období sucha, které trvá obvykle od dubna do srpna.

Rozmnožování

Páření probíhá obvykle mezi zářím a říjnem, kdy samci přilákávají samice pomocí svých límců, které vznešeně roztahují a o samice bojují, přičemž roztahují límce a koušou svého protivníka do těla. Samice klade do hnízda v období dešťů (listopad až únor) obvykle 8-23 vajec. Vejce se nacházejí v prohlubních, které bývají 5-20 cm pod zemí a obvykle ve slunných oblastech. Inkubace trvá zhruba dva až tři měsíce a pohlaví závisí částečně na teplotě, přičemž se v extrémních teplotách vyvíjí výhradně samice, ve středních teplotách (29-35 °C) se rodí zhruba stejné množství samců a samic.Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii

V kterých českých ZOO je k vidění