AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Agapornis hnědohlavý
  • Latinský název
  • Agapornis nigrigenis

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:papoušci
Čeleď:papouškovití
Druh:agapornis hnědohlavý

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 13,5 do 14 cm
  • Hmotnost:
  • od 35 do 40 g

Facebook

Agapornis hnědohlavý

Agapornis hnědohlavý
(Agapornis nigrigenis)

Popis zvířete

Agapornis hnědohlavý, znaný také jako Agapornis nigrigenis, je malý, atraktivní papoušek, který pochází z oblastí jižní Zambie a severozápadního Zimbabwe. Dosahuje délky 14 cm a váhy okolo 60 gramů. Populárně je známý jako "láskař" nebo "papoušek lásky" kvůli svému sociálnímu chování a potřebě neustálého kontaktu se svými partnery.

Jeho peří je bohatě zbarveno v různých odstínech zelené, přičemž křídla a ocas jsou tmavě zelené. Jeho hlava, krk a horní část hruď jsou hnědé s růžovými až oranžovými tóny, které přecházejí do světlejší zelené na břiše a dolní části hruď. Má oranžově červený zobák, bílé kruhy kolem očí a šedé nohy. Samci a samice jsou si velmi podobní, ale samice mohou být trochu menší a mít méně výrazné zbarvení.

Agapornis hnědohlavý je aktivní a hravý papoušek, který potřebuje dostatek prostoru k pohybu a hře. Je velmi sociální a potřebuje hodně interakce, jak s ostatními papoušky, tak s lidmi. V přírodě žijí ve velkých hejnech a jsou velmi hluční.

V zajetí se Agapornis hnědohlavý dožívá zhruba 10-15 let. Jeho strava by měla zahrnovat pestrou směs semínek, ovoce a zeleniny, stejně jako speciální krmivo pro papoušky. Je důležité zajistit mu dostatek čerstvé vody a pravidelné koupání.

Tento druh papouška je známý svou inteligencí a schopností učit se triky a slova, ačkoli jeho hlas není tak silný nebo melodický jako u některých jiných druhů papoušků. Je také znám svou náklonností k hnízdění a stavbě hnízd, které jsou často velmi složité a obsahují mnoho různých materiálů.

Agapornis hnědohlavý je zvíře, které vyžaduje hodně péče a pozornosti, ale jeho krása, inteligence a přítulná povaha ho činí oblíbeným domácím mazlíčkem pro mnoho milovníků papoušků.