AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Agapornis škraboškový
  • Latinský název
  • Agapornis personata

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:papoušci
Čeleď:papouškovití
Druh:agapornis škraboškový

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 14,5 do 15,5 cm

Facebook

Agapornis škraboškový

Agapornis škraboškový
(Agapornis personata)

Popis zvířete

Agapornis škraboškový, známý také jako Agapornis personata, je malý, exotický druh papouška pocházející z rodu Agapornis. Je to jeden z nejpestřejších a nejpůsobivějších druhů papoušků s černou hlavou a krkem, které kontrastují s jasně zeleným tělem a modrým ocasem.

Tento druh papouška je přibližně 14 cm dlouhý a váží mezi 40 až 60 gramy. Má silný zobák, který je schopen ořezávat tvrdé rostlinné materiály. Jeho oči jsou červené, zatímco nohy a prsty jsou šedé. Samci a samice jsou si velmi podobní, ale samice mají obecně méně intenzivní zbarvení.

Jako domácí mazlíčci jsou Agapornis škraboškoví velmi oblíbení pro svou inteligenci a společenskou povahu. Jsou to velmi interaktivní tvorové, kteří vyžadují hodně péče a pozornosti. Mají sklon se pevně vázat na své majitele a mohou se stát velmi náruživými, pokud nejsou řádně sociálně stimulováni.

Agapornis škraboškový je známý pro své hlasité a melodické zpěvy a může se naučit napodobovat některé zvuky a slova. I když nejsou tak zruční mluvčí jako někteří jiní druhy papoušků, jsou velmi hraví a zvídaví, což je činí zábavnými a zajímavými společníky.

V přírodě se Agapornis škraboškový vyskytuje v suchých oblastech Tanzanie, kde žije v párech nebo malých skupinách. Živí se převážně semeny, ořechy, ovocem a některými druhy hmyzu. Jsou to monogamní zvířata, kteří si vybírají jednoho partnera na celý život.

Při chovu v zajetí potřebují tyto papoušci dostatek prostoru k létání a hraní. Je důležité poskytnout jim také řadu hraček a aktivit, aby se zabavili a byli mentálně stimulováni. Jejich strava by měla zahrnovat pestrou směs semínek, ovoce a zeleniny, doplněnou o speciální krmivo pro papoušky.

Agapornis škraboškový je fascinující a krásné zvíře, které si získá srdce každého milovníka papoušků. Jeho výrazný vzhled, hravá povaha a schopnost vytvářet pevné vazby s lidmi ho činí ideálním domácím mazlíčkem pro ty, kteří jsou ochotni mu věnovat čas a péči, kterou potřebuje.