AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Aguti černohřbetý
  • Latinský název
  • Dasyprocta prymnlolopha

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:savci
Řád:hlodavci
Čeleď:agutiovití
Rod:aguti
Druh:aguti černohřbetý

Facebook

Aguti černohřbetý

Aguti černohřbetý
(Dasyprocta prymnlolopha)

Popis zvířete

Aguti černohřbetý, latinsky Dasyprocta prymnolopha, je exotické zvíře, které lze najít především v tropických deštných pralesích Jižní Ameriky, konkrétně v Brazílii, Bolívii a Paraguayi. Toto zvíře je součástí rodu Dasyprocta a patří do řádu hlodavců.

Tento druh aguti se vyznačuje svým výrazným zbarvením, které je na vrchu těla hnědé až černé, zatímco břicho je obvykle světlejší, někdy až bílé. Díky svému zbarvení a malé velikosti - dospělí jedinci měří obvykle kolem 50 cm na délku a váží zhruba 3 až 4 kg - je tento druh aguti velmi dobře schopen se skrýt v husté vegetaci svého přirozeného prostředí.

Aguti černohřbetý je denní zvíře, které stráví většinu svého času hledáním potravy. Jeho strava se skládá především z plodů, semen, listů a větviček. Díky svým ostrým zubům je schopen oříznout i tvrdé ořechy. Toto zvíře je známo svou schopností zahrabávat potravu do země jako zásobu na horší časy.

Aguti černohřbetý je monogamní zvíře, které tvoří páry na celý život. Samice rodí obvykle dvě mláďata, která jsou již při narození velmi dobře vyvinutá a krátce po narození jsou schopna následovat svou matku při hledání potravy. Celková délka života tohoto zvířete v přírodě je zhruba 10 až 15 let.

Jde o druh, který je poměrně plachý a při setkání s člověkem se obvykle snaží rychle uprchnout. Přesto je aguti černohřbetý někdy loven pro své maso, které je v některých oblastech Jižní Ameriky považováno za delikatesu. I přes toto lovení a ničení přirozených stanovišť zůstává populace aguti černohřbetého stabilní a v současnosti není považován za ohrožený druh.

V kterých českých ZOO je k vidění