AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

 • Český název
 • Airedale teriér

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:savci
Řád:šelmy
Čeleď:psovití

Plemeno psa

 • Země původu:
 • Velká Británie
 • Hmotnost pes:
 • od 22 do 27 kg
 • Hmotnost fena:
 • od 22 do 27 kg
 • Výška pes:
 • od 56 do 61 cm
 • Výška fena:
 • od 56 do 61 cm
 • Barva:
 • černá s tříslovým pálením
 • Skupina FCI:
 • 3-teriéři
 • Sekce FCI:
 • 1-vysokonozí a střední teriéři
 • FCI:
 • standard

Facebook

Airedale teriér

Airedale teriér

Popis zvířete

Airedale teriér je plemeno psa vyšlechtěné v Anglii v 19. století jako univerzální pes se specializací pro lov vyder. Je největší z pravých teriérů. Dnes se používá jako pracovní, služební a společenský pes.

Historie

Airedale teriér je plemeno psa, které bylo vyšlechtěno v druhé polovine 19. stoleti v Anglii v hrabství Yorkshire. Původni název „Waterside teriér nebo také Bingley teriér (podle jednoho z měst původu Airedale teriéra) byl v roce 1879 přejmenován na Airedale teriér: tento název měl upomínat na místo jeho vzniku – na úddolí řeky Aire.

Airedale teriér byl vyšlechtěn křížením starého anglického plemene Black and Tan Teriéra a vydraře (otterhound). Cílem bylo vyšlechtit odolného, nebojácného, všestraně použitelného loveckého psa, který by byl vhodný i jako hlídací pes. Pro došlechtění žádoucích povahových a exteriérových vlastností byly do tohoto plemene ještě vkříženi bulteriér, gordonsetter a krátkosrstá Black and Tan kolie. 1884 byl první pes této rasy zapsán do plemenné knihy „Kennel Club Stud Book“. V roce 1892 byl zveřejněn první standard Airedale teriéra.

Vzhled

-Celkový vzhled - Airedale teriér je největší z pravých teriérů (ruský teriér má příliš málo teriérské krve). Je to pes svalnatý, pohyblivý, kompaktní kvadratické stavby těla bez náznaku nohatosti.

-Charakteristika - Pes odvážného výrazu, rychlých pohybů, vždy připraven k akci.

-Povaha - Otevřený, důvěryhodný, přátelský a inteligentní pes. Za všech okolností ostražitý, neútočný, ale také nebojácný.

-Hlava a lebka - Mozkovna je dlouhá, plochá, mezi ušima nepříliš široká. Hlava je bez vrásek. Horní a dolní čelist je silná , hluboká, mocně osvalená. Pysky jsou přiléhavé, nos je černý.

-Oči jsou tmavé, malé, nevystupující, odvážného a inteligentního pohledu.

-Uši jsou tvaru písmene ´´V´´, nesené po stranách hlavy, dopředu klopené.

-Zuby a čelisti jsou silné. Skus nůžkový.

-Krk je suchý , osvalený, postupně se rozšiřující do plecí. Bez laloku.

-Trup - Hřbet je krátký, silný, přímý až rovný.

-Bedra jsou svalnatá. Hrudník je hluboký – dosahuje až k loktům, poměrně uzký.

-Končetiny
-Předni končetiny dokonale rovné, silných kostí.
-Zadní končetiny - stehna jsou dlouhá, a silná, bérce jsou osvalené.

-Tlapky jsou malé, okrouhlé se silnými nášlapovými polštářky.

-Ocas je vysoko nasazený, vesele nesený. Dříve se krátil, nyní se v některých zemích nesmí krátit, v jiných je připuštěný jak krácený tak nekrácený ocas.

-Srst - Krycí srst je tvrdá, hustá, hrubá a přilehlá, mírně zvlněná. Podsada je kratší a měkčí.

-Zbarvení - Sedlo, které začíná na vrcholu krku a končí na špičce svrchní strany ocasu je černé ev. prokvetlé (tzv. Grizzly). Ostatní partie těla mají tříslovou barvu, uši jsou o odstín tmavší. Na spodní straně krku a po stranách hlavy se objevuje tmavé stínování. Stěňata se rodí celá černá, během dospívání se vybarvují.

-Velikost a hmotnost
-Výška psa v kohoutku 58 – 61 cm. Fena je v průměru o 2 cm nižší.
-Hmotnost psa se pohybuje mezi 25 – 27 kg, hmotnost feny je asi o 2 – 3 kg menší.

Vlastnosti

Společenský pes nesnášející delší samotu. Vůči vlastním lidem dobromyslný, oddaný a nekomplikovaný „kamarád“. Odolný vůči rozmarům počasí. Jeho vrozená aktivita vyžaduje velkou možnost pohybu. Do vysokého věku je pohyblivý a hravý. Je to pes vůči cizím lidem zdrženlivý, neútočný. Airedale teriér je neúplatný obranář a hlídač, který neváhá pro „svoji lidskou smečku“ kdykoliv nasadit i svůj život. Jeho hluboký hlas, který zdědil po vydrařovi mu pomáhá zjednávat patřičný respekt. Vůci jiným psům se projevuje jeho dominantní charakter. Svoji dominanci je kdykoliv ochoten prosadit i silou.

Použití

-Airedale teriér byl původně vyšlechtěn jako lovecký pes se specializací na lov vyder. Pro jeho všestranné lovecké vlastnosti, jeho nebojácnost, vytrvalost a ochotu pracovat byl a v některých zemích je stále využíván nejen k lovu drobné a pernaté zvěře jakož i k lovu drobné škodné, ale je využíván i k lovu divočáků, vysoké zvěře, v USA a ve skandinávských zemích i k lovu medvědů. Osvědčuje se i jako výborný barvář.

-V době jeho vzniku byl využíván i jako ovčácký a pastevecký pes. V době první světové války byl pro jeho neohroženost vynikající čich a neobyčejnou orientační schopnost masově používán v německé armádě pro kurýrní a strážní služby a především pro vyhledávání raněných. V dobách Rakouska-Uherska byl proto nazýván též Válečný pes.

-Mezi světovými válkami se uplatňoval jako služební pes u policie a u speciálních vojenských jednotek.

-Dnešní využití:
-jako rodinný pes – především pro jeho neútočnost, toleranci k dětem, nepodplatitelnost a odvahu bránit majetek a osoby mu blízké.
-jako pracovní pes, který je vhodný pro následující použití:
-Sportovní výcvik všeobecné poslušnosti, obrany a stopováni podle IPO, NZŘ, SchH
-Agility
-Mobility
-Záchranářský pes
-Slepecký pes
-v zahraničí jako lovecký pes
-v britské a ruské armádě a u Červeného kříže

Péče

Vyžaduje hodně pohybu. Srst se musí pravidelně upravovat – trimovat (= vytrhávání odrostlé srsti). Výcvik, který je v každém případě žádoucí musi být veden velice konsekventně ale citlivě. Hrubým zacházením vznikne rychle u airedale teriéra nechuť k práci a nedůvěra ke svému pánovi.Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii