AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Alexandr čínský
  • Latinský název
  • Psittacula derbiana

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:papoušci
Čeleď:papouškovití
Druh:alexandr čínský

Váhy a míry

  • Délka:
  • 50 cm
  • Hmotnost:
  • 228 g

Facebook

Alexandr čínský

Alexandr čínský
(Psittacula derbiana)

Popis zvířete

Alexandr čínský, vědecky známý jako Psittacula derbiana, je impozantní druh papouška, jehož domovinou je jihozápadní Čína a severovýchodní část Indie. Velmi se podobá svému blízkému příbuznému, Alexandru malému, ale je výrazně větší s délkou těla až 50 cm. Své jméno získal na počest britského ornitologa a přírodovědce Lorda Williama Derbiana.

Tento papoušek má dlouhý, štíhlý vzhled se silným, hákovitým zobákem, který dokáže bez problémů rozlousknout i tvrdé ořechy. Peří má převážně zelené, ale hlava je nápadně modrá a na krku má také růžový pruh. Na ramenou jsou pak červené skvrny. Samečci a samičky jsou si velmi podobní, avšak samečci mají na krku černý proužek, který samičkám chybí. Mladí jedinci jsou celkově světlejší a získávají plné zbarvení až s věkem.

Alexandr čínský je velmi inteligentní a společenské zvíře. Je to monogamní druh, který si vybírá jednoho partnera na celý život. Hnízdí v dutinách stromů, kde samička snáší dvě až čtyři vejce. Inkubace trvá zhruba 23 dní a mláďata pak opouštějí hnízdo po zhruba 7 týdnech.

Je to všežravec, který se ve volné přírodě živí semeny, ořechy, plody, květy a listy. V lidské péči pak může konzumovat také speciální papouščí krmivo, ovoce a zeleninu.

Alexandr čínský je oblíbeným domácím mazlíčkem pro svou krásu, inteligenci a přítulnost. Je to aktivní a hravý papoušek, který potřebuje dostatek prostoru pro pohyb a také dostatek mentální stimulace. Je schopen naučit se několik slov a frází, což činí jeho společnost ještě zábavnější. Ale i přes svou přítulnost je třeba ho chovat s respektem a dbát na jeho potřeby, aby byl šťastný a zdravý.