AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Alexandr rudohlavý
  • Latinský název
  • Psittacula cyanocephala

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:papoušci
Čeleď:papouškovití
Druh:alexandr rudohlavý

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 35 do 36 cm

Facebook

Alexandr rudohlavý

Alexandr rudohlavý
(Psittacula cyanocephala)

Popis zvířete

Alexandr rudohlavý (Psittacula cyanocephala) je fascinující druh papouška, který se vyznačuje svým zářivě barevným peřím a odlišnými charakteristikami pohlaví. Tento druh, známý také jako modrohlavý papoušek Alexandrův, je indického původu a je pojmenován po jeho jedinečném barevném schématu. Jeho hlava je zbarvena do nádherně sytého modrého až fialového odstínu, zatímco jeho zbytek těla se vyznačuje šťavnatými zelenými a žlutými tóny.

Dorůstá do velikosti okolo 56 cm, včetně dlouhého, elegantně seříznutého ocasu. Tělo je robustní s dobře vyvinutými křídly, které umožňují Alexandrovi rudohlavému být zručným letcem. Samečci se navíc pyšní krásným černým nákrčníkem a růžovou skvrnou na těle. Samice jsou trochu menší a jejich peří je méně barevné, než je tomu u samců.

Jeho zobák je ostrý a silný, dokonale přizpůsobený k drcení oříšků a semínek, která tvoří většinu jeho stravy. Alexandr rudohlavý má také velké, tmavě hnědé oči, které jsou obklopeny tenkou kůží výrazné barvy, což mu dodává zvídavý a bystrý výraz.

Alexandr rudohlavý je velmi sociální druh, který v přírodě žije v hejnech. Jsou to monogamní zvířata, která si vybírají partnera na celý život. Jsou také známí svou hlasitou komunikací a schopností napodobovat zvuky a slova, což činí Alexandry rudohlavé oblíbenými domácími mazlíčky.

Toto zvíře má také unikátní chování v období rozmnožování. Samice obvykle snáší dvě až čtyři vejce, která jsou pak inkubována po dobu přibližně 28 dní. V péči o mláďata se podílí oba rodiče.

Nesmíme zapomínat, že Alexandr rudohlavý je stále druhem volně žijícího zvířete a i přes jeho oblíbenost mezi chovateli by mělo být jeho pořizování a chov dobře zváženo a prováděno s přihlédnutím k jeho potřebám a ochraně. Tento druh je totiž v některých oblastech jeho výskytu ohrožený kvůli přeměně jeho přirozeného prostředí na zemědělskou půdu.