AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Amazoňan fialovotemenný
  • Latinský název
  • Amazona finschi

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:papoušci
Čeleď:papouškovití
Druh:amazoňan fialovotemenný

Váhy a míry

  • Délka:
  • 32 cm
  • Hmotnost:
  • od 330 do 420 g

Facebook

Amazoňan fialovotemenný

Amazoňan fialovotemenný
(Amazona finschi)

Popis zvířete

Amazoňan fialovotemenný (Amazona finschi), někdy nazývaný také Finschův papoušek, je druhem středně velkého papouška s nápadně zeleným peřím, které je hlavní charakteristikou většiny zástupců rodu Amazona. Toto zvíře je jedinečné díky svému fialovému temeni, kterému vděčí i za své jméno. Jeho temeno je pokryto sytě fialovými peříčky, která jsou v kontrastu s jeho zeleným peřím. Tento amazoňan má také nápadné červené obličejové zbarvení, zatímco zbytek těla je převážně zelený.

Jeho zobák je silný a šedavý, což je typické pro většinu papoušků, a slouží k lámání ořechů a tvrdých semen. Měří přibližně 30-35 centimetrů a váží kolem 300 gramů. Jeho oči mají oranžovou až červenou barvu s výraznou bílou duhovkou. Jeho končetiny jsou také silné, s ostrými drápy, které mu umožňují šplhat po stromech.

Amazoňan fialovotemenný je původem z tropických oblastí Střední Ameriky, zejména z Kostariky a Nikaraguy, kde obývá deštné pralesy a horské oblasti. Je to velmi hlučné zvíře, jehož volání je slyšet na velkou vzdálenost.

Co se týče stravy, amazoňan fialovotemenný je všežravec, ale preferuje ovoce, ořechy a semena. V zajetí může konzumovat také zeleninu a speciální krmivo pro papoušky.

Tito papoušci jsou monogamní a obvykle zůstávají s jedním partnerem po celý život. Doba hnízdění je obvykle během suchého období, kdy samice klade 2 až 4 vejce, které jsou inkubována po dobu asi 26 dnů. Mladí papoušci pak opouštějí hnízdo po zhruba 60 dnech.

Amazoňan fialovotemenný je známý svou inteligencí a schopností napodobovat lidské hlasy, což z něj dělá oblíbeného papouška pro chov v zajetí. Nicméně je důležité mít na paměti, že se jedná o divoké zvíře a chov v zajetí může vyžadovat značné úsilí a čas, stejně jako speciální péči a prostředí. Je také důležité si uvědomit, že tento druh je v přírodě ohrožený, především kvůli ztrátě přirozeného prostředí a obchodu s divokými zvířaty.