AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Amazoňan modrobradý rudočelý
  • Latinský název
  • Amazona festiva bodini

Známé také jako

  • amazoňan modrobradý orinocký
  • amazoňan rudočelý
  • amazoňan orinocký

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:papoušci
Čeleď:papouškovití
Rod:amazoňan
Druh:amazoňan modrobradý
Poddruh:amazoňan modrobradý rudočelý

Facebook

Amazoňan modrobradý rudočelý

Amazoňan modrobradý rudočelý
(Amazona festiva bodini)

Popis zvířete

Amazoňan modrobradý rudočelý (Amazona festiva bodini) je fascinující druh papouška, který se vyznačuje jeho unikátním zbarvením a mohutným tělem. Toto zvíře je převážně zelené barvy, ale jeho jméno odkazuje na jeho výrazné modré brady a červenou hlavu, které jsou kontrastem k jeho zelenému peří. Hlava je také zdobená nádhernými fialovými pruhy.

Amazoňan modrobradý rudočelý je poměrně velký papoušek, dorůstá do délky až 35 cm a váží asi 0,5 kg. Jeho tělo je robustní s velkými křídly a krátkým ocasem.

Tento papoušek má silný zobák, který je schopen rozlomit ořechy a semena. Má také velmi citlivý jazyk, který mu pomáhá manipulovat s potravou.

Amazoňan modrobradý rudočelý je známý pro svou inteligenci a schopnost napodobovat lidské hlasy a zvuky. Tento druh je také velmi společenský a rád tráví čas s ostatními papoušky.

Přirozeným prostředím tohoto druhu je deštný prales v Jižní Americe, kde hnízdí ve vysokých stromech. Jeho strava se skládá především z ovoce, ořechů a semen.

Tento papoušek je monogamní a v době rozmnožování se páry těsně spojují. Samice klade 2 až 3 vejce, která jsou inkubována po dobu asi 26 dní. Mláďata jsou poté v hnízdě pečována oběma rodiči až do doby, než jsou schopna se o sebe postarat.

Amazoňan modrobradý rudočelý je jedním z nejkrásnějších a nejzajímavějších druhů papoušků na světě. Jeho krásné zbarvení, inteligence a společenská povaha ho činí oblíbeným jako domácí mazlíček.