AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Amazoňan pomoučený karibský
  • Latinský název
  • Amazona farinosa guatemalae

Známé také jako

  • amazoňan guatemalský
  • amazoňan karibský

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:papoušci
Čeleď:papouškovití
Druh:amazoňan pomoučený
Poddruh:amazoňan pomoučený karibský

Facebook

Amazoňan pomoučený karibský

Amazoňan pomoučený karibský
(Amazona farinosa guatemalae)

Popis zvířete

Amazoňan pomoučený karibský (Amazona farinosa guatemalae) je poddruh velkého papouška z rodu Amazona, který se vyznačuje živými barvami a vysokou inteligencí. Jeho přirozeným domovem jsou deštné pralesy Střední Ameriky, konkrétně oblasti Belize, Guatemaly, Hondurasu a Nikaraguy, kde se zdržuje především v korunách stromů.

Tento papoušek dosahuje velikosti až 38 cm a jeho tělo je pokryto převážně zelenými peřími, které se na hlavě mění v modrofialové a na krku v žluté. Výrazný je také jeho silný zahnutý zobák, který je dokonale přizpůsobený k loupaní ořechů a semínek.

Amazoňan pomoučený karibský je známý svou schopností napodobovat lidské hlasové projevy a různé zvuky, což z něj činí oblíbeného domácího mazlíčka. V divočině však žije ve velkých skupinách a je aktivní především během dne, kdy se vydává na hledání potravy. Jeho strava se skládá především z ovoce, semínek, ořechů a květů.

Přestože se jedná o silné a odolné zvíře, Amazoňan pomoučený karibský čelí v dnešní době řadě hrozeb. Především je to ztráta přirozeného životního prostředí v důsledku odlesňování a také nelegální obchod s těmito ptáky. Efforty na ochranu tohoto druhu se tak stávají stále naléhavějšími.