AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Amazoňan pomoučený severní
  • Latinský název
  • Amazona farinosa farinosa

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:papoušci
Čeleď:papouškovití
Druh:amazoňan pomoučený
Poddruh:amazoňan pomoučený severní

Facebook

Amazoňan pomoučený severní

Amazoňan pomoučený severní
(Amazona farinosa farinosa)

Popis zvířete

Amazoňan pomoučený severní (Amazona farinosa farinosa) je poddruh papouška z rodu Amazona, který se vyskytuje v tropických oblastech Střední a Jižní Ameriky. Je to středně velké zvíře, které dosahuje délky až 38 centimetrů a váhy kolem 450 až 600 gramů. Jeho peří je převážně zelené, ale na hlavě a hrudi najdeme měkké, bílé až světle šedé peří, které zvířeti dodává zvláštní, „pomoučený“ vzhled. Hlava je také zdobena jasně modrými a žlutými pruhy.

Jedná se o stromového obyvatele deštných pralesů, kde žije v párech nebo malých skupinách. Je aktivní především za svítání a za soumraku. Jeho dietu tvoří především ovoce, semena, ořechy, květiny a listy. Jako většina papoušků je i amazoňan pomoučený severní velmi sociální zvíře, které je schopné naučit se napodobovat různé zvuky a dokonce i lidskou řeč.

Amazoňan pomoučený severní je známý svou dlouhou životností - může se dožít až 60 let. Během období rozmnožování klade samička 3 až 4 vejce do dutin stromů, která inkubuje po dobu asi 26 dní. Mláďata pak zůstávají s rodiči až do věku 2 let, kdy se osamostatňují.

Jedná se o ohrožený druh, jehož populace klesá především kvůli ztrátě přirozeného prostředí a nelegálnímu obchodování se zvířaty. Je proto chráněn různými mezinárodními dohodami a zákony.