AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Amazoňan žlutolící menší
  • Latinský název
  • Amazona autumnalis autumnalis

Známé také jako

  • amazoňan rudočelý menší

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:papoušci
Čeleď:papouškovití
Druh:amazoňan žlutolící
Poddruh:amazoňan žlutolící menší

Facebook

Amazoňan žlutolící menší

Amazoňan žlutolící menší
(Amazona autumnalis autumnalis)

Popis zvířete

Amazoňan žlutolící menší (Amazona autumnalis autumnalis) je poddruhem papouška amazoňana žlutolícího, který patří do rodiny papouškovitých. Toto půvabné exotické zvíře je považováno za jedno z nejkrásnějších v celém světě díky svému barevnému peří. Jeho tělo je převážně pokryto světle zelenými až tmavě zelenými peří, které se mění podle světelných podmínek a úhlu pohledu. Jeho hlavní výraznou vlastností je však žluté peří kolem dolní části zobáku, kterému vděčí za svůj název.

Amazoňan žlutolící menší měří v průměru kolem 35 cm a váží 450 - 600 gramů. Jeho zobák je silný a ostrý, což mu umožňuje krájet ořechy a semena. Jeho oči jsou oranžové až červené, s bílými kruhy kolem nich.

Tento papoušek je rozšířený v tropických oblastech Střední a Jižní Ameriky, kde obývá především deštné pralesy, ale také mangrovy a savany. Je to společenské zvíře, které žije v hejnech a je známé svými hlasitými projevy, které zahrnují různé zvuky a dokonce i napodobování lidské řeči.

Ve volné přírodě se amazoňan žlutolící menší živí především ovoce, semeny, květy a listy. V zajetí se jeho strava může rozšířit o různé druhy ořechů a zeleniny, ale je důležité dbát na vyváženost a pestrost jídelníčku.

Co se týče rozmnožování, samice obvykle klade 2 až 4 vejce, na kterých sedí po dobu přibližně 26 dnů. Mláďata pak opouštějí hnízdo po 8 týdnech.

Amazoňan žlutolící menší je zvíře, které je na člověka velmi vázané a potřebuje jeho pozornost. Je velmi inteligentní a lze ho naučit různým trikům i slovům. Jeho očekávaná délka života je 50 až 60 let.