AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Amazoňan žlutolící větší
  • Latinský název
  • Amazona autumnalis salvini

Známé také jako

  • amazoňan rudočelý větší
  • amazoňan Salvinův

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:papoušci
Čeleď:papouškovití
Druh:amazoňan žlutolící
Poddruh:amazoňan žlutolící větší

Facebook

Amazoňan žlutolící větší

Amazoňan žlutolící větší
(Amazona autumnalis salvini)

Popis zvířete

Amazoňan žlutolící větší, známý také jako Amazona autumnalis salvini, je poddruh papouška amazoňana. Je to středně velké a robustní zvíře s délkou těla od 33 do 38 centimetrů a váhou kolem 450 až 600 gramů. Má převážně zelené peří, které kontrastuje s jeho výraznými žlutými lícemi, čímž získává svůj název.

Kromě žlutých lící se vyznačuje také modrými a červenými detaily na křídlech a hlavě, což přidává do jeho zářivého vzhledu další rozměr. Má silný zobák, který je schopen rozlomit tvrdé ořechy a semena, což tvoří velkou část jeho stravy. Jeho oči jsou obklopeny bílou kůží bez peří, což je typický rys pro mnoho druhů papoušků.

Amazoňan žlutolící větší je považován za velmi inteligentní zvíře s vysokou schopností učení. Je schopen napodobovat lidské hlasy a zvuky, což ho činí oblíbeným domácím mazlíčkem. Nicméně potřebuje hodně péče a sociální interakce, aby byl šťastný a zdravý.

V divoké přírodě se tento druh vyskytuje převážně v tropických deštných pralesích Střední a Jižní Ameriky. Preferuje hustě zalesněné oblasti, kde se živí plody, semeny, květy a listy stromů.

Tento druh papouška je monogamní, což znamená, že si najde jednoho partnera na celý život. Doba rozmnožování závisí na konkrétní oblasti, kde žijí. Během období rozmnožování samice klade 2 až 3 vejce, na kterých sedí asi po dobu 26 dní. Mláďata zůstávají v hnízdě po dobu 8 až 10 týdnů, než jsou schopna samostatně létat.

Amazoňan žlutolící větší je obecně zdravý druh, ale může být náchylný k některým zdravotním problémům, které jsou běžné u papoušků v zajetí, včetně obezity a nedostatku vitamínu A.

Ačkoli nejsou v současné době považováni za ohrožené, stále čelí hrozbám v důsledku ztráty přirozeného prostředí a obchodování s divokou zvěří. Úsilí o ochranu tohoto druhu se soustředí na ochranu jeho přirozeného prostředí a regulaci mezinárodního obchodu s tímto druhem.