AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Amazónek černokřídlý
  • Latinský název
  • Hapalopsittaca melanotis

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:papoušci
Čeleď:papouškovití
Druh:amazónek černokřídlý

Váhy a míry

  • Délka:
  • 24 cm

Facebook

Amazónek černokřídlý

Amazónek černokřídlý
(Hapalopsittaca melanotis)

Popis zvířete

Amazónek černokřídlý, vědecky známý jako Hapalopsittaca melanotis, je malý druh papouška, který je endemický pro oblasti Jižní Ameriky, konkrétně pro horské oblasti Ekvádoru, Kolumbie, Bolívie a Peru. Jeho přirozeným biotopem jsou především chladné horské lesy a mlžné lesy v horských pásmech And.

Amazónek černokřídlý dosahuje délky kolem 24 centimetrů a váhy přibližně 180 gramů. Tento pták je snadno rozpoznatelný podle svého zbarvení. Má převážně zelené peří, ale na křídlech se nachází charakteristické černé pruhy, které mu daly jeho název. Další výraznou částí jeho zbarvení je šarlatově červený ocas. Hlava je také zelená, ale ušní oblasti jsou modré a kolem očí má bílé kruhy.

Jak je typické pro všechny papoušky, i amazónek černokřídlý má silný zobák, který používá k lámání ořechů a semínek. Jeho strava se skládá především z ovoce, semen, ořechů a různých druhů rostlin.

Amazónek černokřídlý je společenský a aktivní pták. Žije v malých skupinách a často je slyšet jeho hlasitý zpěv. Mimo období rozmnožování tvoří větší skupiny, které se mohou pohybovat až v počtu několika desítek jedinců. Během období rozmnožování se vytváří monogamní páry, které spolu zůstávají po celý život.

Vyvíjí se z vajec, která samice snáší do dutin stromů. Inkubace trvá přibližně 24 dní a mláďata se líhnou bez peří. Péče o mláďata je sdílena oběma rodiči.

Přes svou krásu a atraktivitu je amazónek černokřídlý ohroženým druhem. Hlavními hrozbami pro jeho populaci jsou ztráta životního prostoru kvůli odlesňování a nelegální obchod s tímto druhem. Proto je důležité chránit jeho přirozené prostředí a bojovat proti ilegálnímu obchodu s exotickými zvířaty.