AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Amazónek černouchý
  • Latinský název
  • Pionus menstruus

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Řád:papoušci
Čeleď:papouškovití
Rod:amazónek
Druh:amazónek černouchý

Váhy a míry

  • Délka:
  • 27 cm

Facebook

Amazónek černouchý

Amazónek černouchý
(Pionus menstruus)

Popis zvířete

Amazónek černouchý, vědecky známý jako Pionus menstruus, je středně velký papoušek, který pochází z oblasti tropických a subtropických deštných pralesů v Jižní Americe. Tento druh je známý svým pestrobarevným peřím, které se pohybuje od tmavě modré až po fialovou, zelenou a červenou, čímž vytváří pruhovaný vzhled. Od ostatních druhů amazonků ho odlišuje zejména tmavé zabarvení kolem zobáku a očí, které mu vysloužilo jeho název "černouchý".

Amazónek černouchý měří v průměru 28-30 cm a váží kolem 250 gramů. Samci i samice vypadají velmi podobně, s tím rozdílem, že samice jsou obecně o něco menší než samci. Papoušci tohoto druhu jsou známí tím, že jsou velmi aktivní a hluční, hlavně ráno a večer.

Amazónek černouchý je všežravec se širokou škálou potravy, včetně ovoce, ořechů, semen a některých druhů hmyzu. V přírodě se také živí nektarem z květů a listy stromů.

Pro rozmnožování si amazonek černouchý vytváří hnízda v dutinách stromů, kde samice klade 3-5 vajec, která jsou pak inkubována po dobu 26 dní. Mláďata jsou plně opeřená a schopná létat ve věku asi 70 dnů.

Amazonek černouchý je oblíbený jako domácí mazlíček pro svou přátelskou povahu, zvědavost a inteligenci. Je schopen učit se několik slov a frází a je známý svou schopností napodobovat různé zvuky. Potřebuje však hodně sociální interakce a stimulace, aby zůstal zdravý a šťastný. Jeho očekávaná délka života v zajetí se pohybuje mezi 25 až 40 lety.