AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Angorský králík

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:savci
Řád:zajícovci
Čeleď:zajícovití
Druh:angorský králík

Plemeno králíka

Váhy a míry

  • Délka:
  • 11–12 cm
  • Hmotnost:
  • 3,5–4 kg

Facebook

Angorský králík

Angorský králík

Popis zvířete

Angorský králík je jedno z nejstarších a nejzajímavějších králičích plemen. Původ plemene ale není zcela jasný. Údajně byl dovezen do Anglie od Černého moře v roce 1723, jiné zdroje však uvádějí, že byl přivezen koncem 17. století z Číny nebo Japonska. Na našem území se pak cová od roku 1875. Dlouhá „angorská“ srst je důsledkem náhodné mutace.

Tito králíci se chovali v Anglii jako ušlechtilí již v 18. století. Své jméno získali díky podobnosti s angorskými kočkami a kozami. Až do počátku 20. století byl angorský králík chován jako luxusní plemeno s cílem dosáhnout co nejdelší srsti (rekordně 24–40 cm). Teprve později se začala srst spřádat a využívat jako vlna v textilním průmyslu. Znakem dobré produkce vlny jsou střapečky dlouhé vlny na konci ušních boltců (tzv. praporce), hustě osrstěné čelo (čupřina) i zadní končetiny (bačkorky). Vlna se stříhá, škubá nebo vyčesává. Jeden králík poskytne 30–40 dkg vlny za rok.

Angorská vlna je jemnější, lehčí a asi desetkrát hřejivější než vlna ovčí. Angorský králík nesnáší vlhko a vyžaduje pravidelnou péči o srst. Nejčastěji se chová jako albín, existuje však i v mnoha dalších barvách.Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii