AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

 • Český název
 • Antilopa vraná
 • Latinský název
 • Hippotragus niger

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Třída:savci
Řád:sudokopytníci
Podřád:přežvýkaví
Čeleď:turovití
Rod:hippotragus
Druh:antilopa vraná

Váhy a míry

 • Výška v kohoutku:
 • od 117 do 143 cm
 • Délka:
 • od 190 do 255 cm
 • Délka ocasu:
 • od 40 do 75 cm
 • Hmotnost:
 • od 190 do 270 kg
 • Rychlost:
 • 57 km/h

Stav ohrožení

 • Ohrožen

Mapa výskytu

vyskyt

Facebook

Antilopa vraná

Antilopa vraná
(Hippotragus niger)

Popis zvířete

Antilopa vraná (Hippotragus niger) je velká africká antilopa blízce příbuzná antilopě koňské.

Popis

- hmotnost: 190-270 kg
- délka těla: 190-255 cm
- délka ocasu: 40-75 cm
- výška v kohoutku: 117-143 cm

Antilopa vraná je velká, robustní antilopa s výrazným sexuálním dimorfismem. Samci váží okolo 238 kg a v kohoutku dosahují 116-142 cm, samice jsou menší, váží kolem 220 kil. Obě pohlaví mají vrubované rohy, které jsou šavlovitě zahnuté dozadu; rohy samců jsou nicméně masivnější, zahnutější a až 165 cm dlouhé, naproti tomu rohy samic jsou dlouhé jen 61-102 cm.

Srst je krátká a hrubá, samec i samice mají krční hřívu. Býci jsou vždy černě zbarvení, samice a mláďata jsou obvykle kaštanově hnědí, u jižněji žijící populace pak hnědočerní. Břicho, vnitřní strana stehen a krajina pod ocasem jsou bílé, stejně jako obličejová maska.

Telata mladší dvou měsíců jsou světle hnědá.

Rozšíření a stanoviště

Antilopa vraná obývá lesnaté savany jihovýchodní Afriky, její areál sahá od jihovýchodní Keni a východní část Tanzanie a Mosambiku až do Angoly a Konga. Jsou teritoriální, vyhýbají se otevřené krajině a vždy se zdržují v blízkosti řek nebo napajedel.

Biologie

Během období dešťů žijí antilopy vrané v malých rodinných skupinách tvořených 15-25 samicemi, jejich telaty a jedním dominantním býkem, který hájí jejich teritorium o rozloze 3,9-9 km2, několik takových skupin pak sdílí jeden domovský okrsek (home range), který může mít rozlohu až 25 km2 a živit až 75 antilop vraných. Během období sucha se antilopy shromažďují ve velkých smíšených stádech na zbývajících pastvinách.

Mezi kravami i mezi býky je vytvořena hierarchie, staré krávy bývají na společenském žebříčku výše než ty mladší. I mladí samci jsou podřízeni kravám, a to do věku asi 3 nebo 4 let, kdy se u nich začínají objevovat sekundární pohlavní znaky a jsou vyhnáni. Mladí býci se pak toulají sami nebo se sdržujují do mládeneckých stád; dominantní býci je většinou nechávají pást se v jejich teritoriu, chovají-li se podřízeně a nejeví-li zájem o samice. Samci se o teritorium přetlačují svými rohy; smrtelná zranění jsou však vzácná.

Říje přichází uprostřed období sucha, v období zhruba od května do července, březost trvá 8-9 měsíců, telata se tudíž rodí na konci období dešťů, kdy je dostatek vysoké trávy k ukrytí mláděte. Matka se k mláděti vrací, jen aby ho nakojila a už po týdnu se přidává zpět ke stádu, tele se přestane skrývat až po třech týdnech. Pouto mezi matkou a mládětem je slabé, i ve stádě telata tráví více času se svými vrstevníky a matku vyhledávají jen jako zdroj mléka. Odstaveno je po 6 měsících. Samice pohlavně dospívají ve dvou a půl letech, samci se páří až po 5 letech stáří.

Antilopy vrané jsou býložravé, 90% jejich potravy tvoří trávy - pojídají pouze travní list, a to ve výšce 40-140 mm nad zemí. Jejich oblíbenou potravou tráva druhu ''Brachiaria nigropedata'', která ale tvoří jen 3,9% trav na sledovaném území. Jsou aktivní především brzy ráno a před setměním, přes poledne se ukrývají ve stínu, v noci přežvykují. Obvykle zůstávají dlouho na jednom místě, denně urazí jen asi 1,2 km, nikdy se příliš nevzdalují od napajedel, které navštěvují minimálně každý druhý den.

Jsou-li pronásledovány, dokážou běžet rychlostí až 57 km/h a to i na větší vzdálenosti. Zraněné nebo zahnané do kouta se brání svými ostrými rohy. Dospělé kusy nemají kromě člověka příliš nepřátel, telata jsou kořistí lvů, leopardů, hyen, psů hyenovitých i krokodýlů.

Ohrožení

IUCN považuje antilopy vrané za druh závislý na ochraně, angolský poddruh, antilopa obrovská, je kriticky ohrožená. Trofeje antilopy vrané jsou ceněné mezi lovci divoké zvěře.

Kam do zoo

- ZOO Dvůr Králové nad Labem
- ZOO PrahaTento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii

V kterých českých ZOO je k vidění