AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Ara
  • Latinský název
  • Ara

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:papoušci
Čeleď:papouškovití
Rod:ara
Druh:ara

Facebook

Ara

Ara
(Ara)

Seznam zvířat, patřících do skupiny Ara Popis zvířete

Ara, často označovaný jako papoušek Ara, je velký, barevný druh papouška, který pochází z tropických oblastí Jižní a Střední Ameriky. Tyto průzračné ptáky lze snadno rozpoznat podle jejich dlouhých ocasů, silných zobáků a širokých křídel. V přírodě se často vyskytují v deštných pralesích, savanách a mangrovových bažinách.

Papoušci Ara jsou větší než většina ostatních druhů papoušků, s délkou těla sahající až do 90 cm a hmotností do 1,5 kg. Jejich zobák je silný a zakřivený, což jim umožňuje krájet ořechy a semena, která tvoří většinu jejich stravy. Také se živí ovocem, bobulemi a někdy i malými bezobratlými.

Aras jsou známí svými jasnými a živými barvami. Jejich peří se může lišit v zářivých odstínech červené, modré, žluté, zelené a oranžové. Tento nápadný vzhled jim pomáhá vyniknout v hustých pralesích, kde žijí.

Jednou z nejpozoruhodnějších vlastností papoušků Ara je jejich schopnost mluvit. Dokáží napodobovat lidskou řeč a mnoho jiných zvuků, což je činí oblíbenými domácími mazlíčky. Jsou také velmi inteligentní, s schopností řešit složité problémy a učit se nové dovednosti.

Aras jsou společenská zvířata, která žijí v párech nebo ve velkých skupinách. Jsou monogamní, což znamená, že si vybírají jednoho partnera, s kterým zůstávají po zbytek života. V divočině se dožívají až 60 let, v zajetí dokonce až 80 let.

I přes svou populárnost jako domácí mazlíčci jsou papoušci Ara často ohroženi. Mnoho druhů je ohroženo kvůli ztrátě přirozeného prostředí a nelegálnímu obchodu s divokými živočichy. Proto jsou nyní v mnoha zemích zákony na ochranu těchto úžasných ptáků.