AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Aratinga zlatohlavý
  • Latinský název
  • Aratinga auricapilla

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:papoušci
Čeleď:papouškovití
Druh:aratinga zlatohlavý

Váhy a míry

  • Délka:
  • 30 cm
  • Hmotnost:
  • 150 g

Facebook

Aratinga zlatohlavý

Aratinga zlatohlavý
(Aratinga auricapilla)

Poddruhy Popis zvířete

Aratinga zlatohlavý (Aratinga auricapilla), známý také jako zlatohlavý papoušek, je druh ptáka z čeledi papouškovitých. Tento středně velký papoušek se vyznačuje výraznou zlatou barvou na hlavě a zelenými peřími na těle. Má také oranžové skvrny na obličeji a hrudi, které kontrastují s jeho žlutými až zlatými očima. Jeho zobák je silný a šedý, což mu umožňuje snadno zlomit tvrdé ořechy a semena, která tvoří většinu jeho stravy.

Aratinga zlatohlavý je obecně velmi aktivní a hravý a má silný hlas, který je často slyšet na velké vzdálenosti. Tito ptáci žijí obvykle ve velkých hejnech a často se shromažďují na vysokých stromech, kde hledají potravu a komunikují s ostatními ptáky.

Aratinga zlatohlavý má dlouhý ocas, který používá pro vyvážení během létání nebo při lezení po stromech. Jeho tělo měří v průměru kolem 30 cm a jeho hmotnost se pohybuje mezi 100 až 130 gramy.

V přírodě se tito papoušci vyskytují hlavně v tropických a subtropických lesích Jižní Ameriky, od východní Venezuely po severní Argentinu. Jsou také známí tím, že obývají oblasti s hojným rostlinstvem, jako jsou parky a zahrady.

Aratinga zlatohlavý je monogamní a páry spolu zůstávají po celý život. Hnízdí v dutinách stromů, kde samice klade 2 až 4 vejce. Mláďata jsou závislá na rodičích zhruba prvních 8 týdnů svého života.

Ačkoliv nejsou Aratinga zlatohlaví považováni za ohrožený druh, jejich populace v přírodě se snižují v důsledku ztráty přirozeného prostředí a obchodování s divokými živočichy. Tito papoušci jsou také oblíbenými domácími mazlíčky díky své hravé povaze a schopnosti napodobovat lidské hlasy.