AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Archaebalaenoptera castriarqua
  • Latinský název
  • Archaebalaenoptera castriarqua

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:savci
Řád:kytovci
Podřád:kosticovci
Čeleď:plejtvákovití
Druh:archaebalaenoptera castriarqua

Stav ohrožení

  • Vyhynulý

Facebook

Archaebalaenoptera castriarqua

Archaebalaenoptera castriarqua
(Archaebalaenoptera castriarqua)

Popis zvířete

Archaebalaenoptera castriarqua je druh vyhynulého pleistocénního velrybího druhu, který byl objeven v sedimentech na severu Japonska. Patřil ke skupině balenopteridů, což jsou rorqualové velryby, které zahrnují současné druhy jako jsou například plejtvák malý, plejtvák sei a plejtvák modrý. Archaebalaenoptera byla velká velryba s podlouhlým tělem, dlouhým krkem a relativně malou hlavou, která byla zhruba pětina délky těla. Měla také dvě velké ploutve a malý hřbetní ploutev.

Archaebalaenoptera castriarqua mívala vysoce specializovaný filtr, zvaný brka, kterým filtrovala mořskou vodu a zachytávala tak drobné mořské organismy, jako jsou krill a malé ryby, na kterých se živila. Měla také silné čelisti, které byly schopné otevřít ústa na velmi široký úhel, aby mohla nasávat velké množství vody.

Tato velryba byla obřího rozměru, dosahovala délky až 20 metrů a váhy více než 50 tun. Její tělo bylo robustní a mohutné, schopné odolat silným tlakům v hlubokých vodách, kde se pohybovala.

Archaebalaenoptera castriarqua je důležitým nálezem pro vědce, protože poskytuje cenné informace o evoluci a ekologii pleistocénních rorqualových velryb. Její fosilie také pomáhají mapovat změny v mořských ekosystémech během dob ledových, kdy se značně měnily podmínky v mořích a oceánech.