AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Arowana dvojvousá
  • Latinský název
  • Osteoglossum bicirrhosum

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:paprskoploutví
Řád:ostnojazyční
Čeleď:ostnojazykovití
Rod:ostnojazyčnatec
Druh:arowana dvojvousá

Váhy a míry

  • Délka:
  • 120 cm
  • Hmotnost:
  • 6 kg

Facebook

Arowana dvojvousá

Arowana dvojvousá
(Osteoglossum bicirrhosum)

Popis zvířete

Arowana dvojvousá (Osteoglossum bicirrhosum), známá také jako stříbrná arowana, je druh ryby z řádu kostnojazyčných, původem z tropické Jižní Ameriky. Toto zvíře je fascinující svým jedinečným vzhledem a chováním. Dorůstá délky až 120 cm, což ji řadí mezi větší sladkovodní ryby. Její tělo je protáhlé a pokryté velkými stříbrnými šupinami, které jsou tak odrazivé, že se zdá, jako by byly pokovené. Má velké, výrazné oči a ústní aparát umístěný na vrcholu hlavy.

Arowana dvojvousá je pověstná svou schopností skákat až 2 metry vysoko nad hladinu vody, aby chytila malé živočichy, jako jsou hmyz nebo malí ptáci, kteří se nacházejí na nízkých větvích nebo lehkých křovinách nad vodou. Toto adrenalinové chování je důvodem, proč je ryba někdy označována jako "vodičský drak".

Tato ryba je samotářská a teritoriální, preferuje poměrně teplou vodu s teplotou mezi 24 až 30 stupni Celsia. V přírodě se vyskytuje v pomalu tekoucích řekách a černých vodách tropických deštných pralesů, kde se skrývá mezi rostlinami a korunami stromů, které se do vody sklánějí.

Arowana dvojvousá je ovoviviparní, což znamená, že samice kladou vejce, která pak samec inkubuje v ústech až do doby, kdy se mláďata vylíhnou. Mladé arowany poté zůstávají v bezpečí otcových úst až do doby, kdy jsou dostatečně velké a silné na to, aby se o sebe postaraly.

Arowana dvojvousá je oblíbenou akvarijní rybou, ale její chov vyžaduje značné množství prostoru a zkušeností. Její krása a ojedinělé chování ji činí vysoce žádanou mezi akvaristy. Bohužel, její obliba a následná poptávka po ní v obchodě s domácími zvířaty vedla k jejímu přečerpání v divoké přírodě, což z ní činí druh ohrožený vyhynutím.

Podobná zvířata: