AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Asijský buvol
  • Latinský název
  • Bubalus

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Třída:savci
Řád:sudokopytníci
Čeleď:turovití
Rod:asijský buvol
Druh:asijský buvol

Facebook

Asijský buvol

Asijský buvol
(Bubalus)

Popis zvířete

Asijský buvol, známý také jako vodní buvol, je velké hospodářské zvíře rozšířené napříč jižní a jihovýchodní Asií. Odhaduje se, že počet těchto zvířat přesahuje 130 milionů. Buvoli patří do rodu Bubalus a tvoří dva hlavní druhy - domestikovaný vodní buvol a divoký buvol.

Vzhledem k velikosti těla, které může dosáhnout až 3 metry na délku a 2 metry na výšku, považují se buvoli za jedny z největších členů skupiny skotu. Mají robustní stavbu těla s velkou hlavou a širokým čelem. Jejich srst je obvykle černá nebo tmavě šedá, zatímco kůže je silná a drsná. Jejich rohy jsou typicky velké a zakřivené, mohou dosáhnout až 2 metry na šířku u dospělých samců.

Asijský buvol je známý svou silou a vytrvalostí, což jej činí ideálním zvířetem pro práci na poli, zejména v oblastech, kde je těžké použít stroje. Mimo to jsou také důležitým zdrojem mléka, masa a kůže. Buvolí mléko je vysoce ceněno pro svůj vysoký obsah tuku a je často používáno k výrobě sýrů a jiných mléčných produktů.

V přírodě preferují buvoli vlhké nížinné oblasti v blízkosti vodních zdrojů, jako jsou mokřady, bažiny a řeky, protože se rádi koupají a ochlazují ve vodě. Jsou to býložravci, jejichž strava se skládá především z trávy, listů a vodních rostlin.

Asijský buvol je druh, který je vhodný pro domestikaci a chov v lidské péči. Nicméně, divoké populace buvolů jsou v současnosti ohroženy ztrátou přirozeného prostředí a nelegálním lovením pro maso a rohy. Některé poddruhy divokých buvolů, jako je například buvol indický, jsou dokonce klasifikovány jako kriticky ohrožené.