AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Australopithecus

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Třída:savci
Řád:primáti
Čeleď:hominidi
Druh:australopithecus

Váhy a míry

  • Délka:
  • 120 cm
  • Hmotnost:
  • 35 kg

Facebook

Australopithecus

Australopithecus

Popis zvířete

Australopithecus je rod vymřelých lidoopů, který patří k linii vedoucí k člověku. V překladu znamená „jižní opice“, protože žil na jihu Afriky.

Podle současných představ žili na rozhraní třetihor a čtvrtohor, to je asi 2 až 4 miliony let před naším letopočtem. Žili na území Afriky ve stepích a lesostepích. Australopithekové byli již vzpřímení, lebka připomínala spíše lebku opice (mozkovna měla objem 500 cm3), chrup se už blížil dnešnímu člověku – špičáky se téměř zarovnaly s ostatními zuby. Australopithecus měřil kolem 120 cm a vážil kolem 35 kg (asi jako dnešní osmileté dítě). Měl výrazné nadočnicové oblouky.

Živil se převážně rostlinnou potravou – sběr plodů a drobných živočichů. Žil ve tlupách pod převisy skal nebo pod jednoduchými přístřešky z křoví a větví. Používal nejjednodušší nástroje z kostí, klacků a kamenů.
Největším nalezištěm australopitéka je Tanzanie.

Nejdůležitějším z nálezů je AL 288-1 „LUCY“.

Druhy australopitéka

Afarensis
''Australopithecus afarensis'' byl pojmenován v roce 1978 D. Jonhansonem a Tim Whitem. Je to jeden z více prozkoumaných Australopitheků, díky mnohým nálezům. Bylo nalezeno více než 300 fosilií tohoto druhu převážně v Tanzanii, Keni a Etiopii. Australopithecus afarensis žil přibližně před 4,1 až 2,7 milionu let.

Hlavni znaky ''A. afarensis'':

- Nízké čelo
- Kostěný oblouk nad očima
- Plochý nos
- Zuby jsou podobné dnešnímu člověku
- Pánev a kosti nohy jsou podobné dnešnímu člověku
- Samice byly menší než samci (pohlavní dimorfismus)

''Australopithecus'' se zřejmě často pohyboval na stromech, protože jeho prsty a chodidla byly více zahnuty a delší než prsty a chodidla dnešního člověka.

Africanus
Raymond Dart nalezl v listopadu roku 1924 lebku která připomínala lebku nedospělé opice. Raymond Dart prohlásil, že tato lebka je lebka předků dnešního člověka a pojmenoval tento druh ''Australopithecus africanus''. Stejně jako lebka opice i tato lebka měla protáhlý obličej, malou mozkovnu, ale chrup se významně odlišoval od chrupu opice. ''Australopithecus africanus'' se vyskytoval v období před 3 až 2,5 milionu let.

Anamensis
Australopitheacus anamensis žil na území dnešního státu Keňa asi před 4 miliony let. Byl bipední a schopný šplhu. Podle stavby zubů se předpokládá, že byl všežravý a svou potravu si opatřoval sběrem plodin. Spekuluje se, že je základem všech Australopitheaků.

Garhi
''Australopithecus garhi'' existoval pravděpodobněv období před dvěma až třemi miliony let v regionu Etiopie. První pozůstatky ''A. garhi'', které byly nalezeny, byla lebka, zuby a kosti končetin. Nalezeny byly Berhanem Asfawem a Timem Whitem. Byl to důležitý a překvapující nález, protože Garhi, i přestože měl malý mozek, už používal a vyráběl nástroje k rozdrcení kostí zvířat, aby se dostal k výživnému morku. Ještě před objevením australopitéka garhi byl za prvního tvora schopného používat nástroje považován až rod Homo. ''Australopithecus garhi'' je tedy považován za propojení mezi rody ''Australopithecus'' a ''Homo''.Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii