AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Axis indický
  • Latinský název
  • Axis axis

Známé také jako

  • čital
  • jelen axis

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:savci
Řád:sudokopytníci
Podřád:přežvýkavci
Čeleď:jelenovití
Podčeleď:jeleni
Rod:axis
Druh:axis indický

Mapa výskytu

vyskyt

Facebook

Axis indický

Axis indický
(Axis axis)

Popis zvířete

Axis indický, známý také jako Axis axis, je druhem středně velkého jelenovitého savce, který pochází z rozsáhlých oblastí jižní a jihovýchodní Asie, konkrétně z Indie, Srí Lanky, Nepálu, Bangladéše, Bhútánu a některých oblastí v Indonésii. Toto zvíře je známé svým charakteristickým vzhledem - má elegantní tělo pokryté krátkou, ale hustou srstí, která je většinou zlatavě hnědá s bílými skvrnami, jež jsou nejvýraznější v mládí.

Axis indický má vysoké, štíhlé nohy a dlouhý krk. Samci jsou větší než samice a mají také impozantní paroží, které může dosáhnout délky až jeden metr. Paroží je tříramenné a každý rok vypadává, aby vyrostlo nové. Hmotnost dospělých jedinců se pohybuje mezi 30 až 75 kilogramy.

Jedná se o společenská zvířata, která žijí ve stádech tvořených zpravidla 10 až 50 jedinců, ale někdy jsou hlášena i stáda čítající až 100 jedinců. Vede je obvykle jeden dominantní samec. Axis indický je aktivní především za soumraku a přes noc, kdy se věnuje pastvě. Živí se především trávou, listy, větvičkami, květy a plody.

V přírodě se dožívá zhruba 10 až 15 let, v zajetí může žít i déle. Samice rodí jedno nebo někdy dvě mláďata po asi sedmiměsíční březosti. Mláďata jsou po narození schopna rychle se pohybovat a již po pár hodinách se dokáží postavit na nohy.

Axis indický je oblíbeným zvířetem v zoologických zahradách a také oblíbenou trofejí mezi lovci. Navzdory tomu, že jejich populace trpí v důsledku ztráty přirozeného prostředí a lovu, Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) jej stále hodnotí jako málo dotčený druh.