AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Babočka
  • Latinský název
  • Aglais

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Podtřída:křídlatí
Řád:motýli
Čeleď:babočkovití
Podčeleď:babočky
Rod:babočka
Druh:babočka

Facebook

Babočka

Babočka
(Aglais)

Seznam zvířat, patřících do skupiny Babočka Popis zvířete

Babočka, známá také pod vědeckým názvem Aglais, je druh motýla, který patří do čeledi babočkovitých. Jako většina motýlů je i babočka nádherná a jemná bytost, která v průběhu svého života prochází fascinujícím transformačním procesem, známým jako metamorfóza.

Tělo babočky je členěné na tři hlavní části: hlavu, hrudník a zadeček. Na hlavě má babočka dva velké složené oči, které ji pomáhají detekovat své okolí a najít potravu. Její ústa jsou tvořena dlouhým sosákem, kterým saje nektar z květů. Hrudník je spojený s křídly a šesti nohama. Křídla jsou často zdobena různými vzory a barvami, které slouží k zahnání predátorů nebo k přilákání partnera.

Babočka Aglais je známá svými jasnými barvami. Horní strana křídel je obvykle oranžová s černými a žlutými skvrnami, zatímco spodní strana je méně nápadná s hnědými a černými tóny, což jí pomáhá v přírodě se lépe maskovat. Její křídla měří v rozpětí přibližně 5 až 6 centimetrů.

Jako většina motýlů je i babočka denní tvor. Většinu dne stráví sbíráním nektaru z květin a opylováním rostlin, což je důležité pro zachování biodiverzity v ekosystému. Babočky jsou známy tím, že vytvářejí komplikované migrační cesty, které mohou zahrnovat tisíce kilometrů cestování.

Babočka Aglais je rovněž známá svou fascinující životní cestou. Začíná jako malé vajíčko, z něhož se po několika týdnech líhne housenka. Tato housenka stráví většinu svého času krmením a růstem, dokud nedosáhne dostatečné velikosti a nezamotá se do zámotku, kde se přemění v kuklu. Po několika týdnech se z kukly vylíhne dospělý motýl, připravený začít celý cyklus znovu.

Přestože je babočka malým a křehkým tvorem, její existence je pro nás důležitá. Nejenže přispívá k opylování rostlin, ale také dává přírodě jedinečné barvy a krásu.