AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Babočka admirál
  • Latinský název
  • Vanessa atalanta

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Řád:motýli
Čeleď:babočkovití
Rod:babočka
Druh:babočka admirál

Facebook

Babočka admirál

Babočka admirál
(Vanessa atalanta)

Popis zvířete

Babočka admirál (Vanessa atalanta), známá také pod názvem rudý admirál, je velmi rozšířený druh denních motýlů, který patří do čeledi babočkovitých a rodu Vanessa. Toto půvabné zvíře je považováno za jedno z nejznámějších a nejrozšířenějších zvířat na světě, které můžeme nalézt na téměř všech kontinentech, včetně Severní a Jižní Ameriky, Evropy, Asie, Afriky a dokonce i na některých ostrovech v Tichém oceánu.

Babočka admirál je snadno rozpoznatelná díky svým nápadným černočerveným křídlům, které jsou zdobeny řadou bílých a oranžových pruhů. Rozpětí křídel se pohybuje mezi 45 až 50 mm. Samice jsou obecně větší a méně barevné než samci.

Babočka admirál je známá svým dlouhým migračním cyklem. V zimě migruje do teplejších oblastí, jako je jižní Evropa a severní Afrika, zatímco v létě se vracejí zpět do chladnějších oblastí, kde se páří a kladou vajíčka.

Larvy babočky admirál se živí listy kopřivy, vyskytují se také na některých dalších druzích rostlin. Dospělé babočky se živí nektarem z květin, především z těch, které kvetou na podzim, jako jsou rudbekie, bodláky, nebo sedmikrásky.

Babočka admirál patří mezi zvířata s nejdelší životností mezi denními motýly. Může žít až 11 měsíců, což je dáno především jejich schopností migrovat na jih v zimě, kde mají lepší podmínky pro přežití.

Přestože je babočka admirál považována za běžný druh a její populace je na celém světě hodnocena jako stabilní, je důležité si uvědomit, že jako všechna divoká zvířata i babočka admirál čelí řadě hrozeb. Mezi ty největší patří ztráta přirozeného prostředí, pesticidy a klimatické změny.