AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Babočka bílé C
  • Latinský název
  • Polygonia c-album

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Řád:motýli
Čeleď:babočkovití
Rod:babočka
Druh:babočka bílé c

Váhy a míry

  • Rozpětí křídel:
  • 5 cm

Facebook

Babočka bílé C

Babočka bílé C
(Polygonia c-album)

Popis zvířete

Babočka bílé C, známá také pod svým vědeckým názvem Polygonia c-album, je středně velký, krásný motýl z čeledi babočkovitých, který je považován za jednoho z nejrozšířenějších a nejznámějších motýlů v Evropě. Tento druh je charakteristický svými oranžovými, černě a žlutě značenými křídly se specifickým tvarováním, které připomíná písmeno C. Zde lze spatřit bílé značení ve tvaru písmene "C" na spodní straně zadního křídla, odtud také pochází její název.

Babočka bílé C má rozpětí křídel mezi 45 až 62 milimetry. Samice jsou obvykle větší než samci, jejichž křídla jsou více zaoblená. Larvy, neboli housenky, jsou tmavě zelené s bílými nebo žlutými pruhy a mají hrbolatý povrch. Dospělí motýli se živí nektarem z různých druhů květin, zatímco housenky preferují určité druhy rostlin, například kopřivy, jilm, líska a další.

Babočka bílé C je nejčastěji vidět od dubna do října, kdy se vyskytují dva roční generace. Tento druh je schopen přezimování v dospělém stádiu, což znamená, že motýli mohou být spatřeni i v chladných zimních měsících.

Přestože jsou babočky bílé C obecně považovány za poměrně hojné, jejich populace v některých oblastech klesají v důsledku ztráty přirozeného prostředí. Úsilí o ochranu tohoto druhu se obvykle soustředí na obnovu a zachování jejich přirozeného prostředí.