AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Babočka bodláková
  • Latinský název
  • Vanessa cardui

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Podtřída:křídlatí
Řád:motýli
Podřád:glossata
Čeleď:babočkovití
Podčeleď:babočky
Rod:babočka
Druh:babočka bodláková

Facebook

Babočka bodláková

Babočka bodláková
(Vanessa cardui)

Popis zvířete

Babočka bodláková (Vanessa cardui) je druh motýla z čeledi babočkovitých.

Vzhled
Rozpětí křídel je 6 až 8 cm. Na dolní straně zadních křídel jsou typická oka. Samice i samec jsou sobě velmi podobní. Na horní straně křídlech jsou žluté až oranžové skvrny. Na konci předních křídel potom skvrny bílé. Tělo mají babočky ochlupené, barvy od pískově žluté až po černou. Housenky jsou ochlupené se žlutozelenými pruhy. Jejich barva je šedá až černá.

Výskyt
Vyjma jižní Ameriky se vyskytuje na celém světě. Je to tažný motýl. V létě se může vyskytovat v Evropě až po Skandinávii, Skotsko či Island. Může táhnout i ve velkých hejnech. Vyskytuje se do 2000 m n. m.

Život
V jednom roce mají babočky dvě generace, housenky první generace se vyskytují od června do července a druhé od srpna do září. Housenky se živí hlavně kopřivou a bodlákem.

Migrace v Evropě
Prvá generace táhne z jižní Evropy v období května až července do střední Evropy, zde se první generace množí a druhá generace dospělých motýlů letí v měsících srpen až září na západ a východ Evropy, kde se opět množí. Nová generace motýlů odlétá zpět do jižní Evropy.Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii