AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Babočka bodláková
  • Latinský název
  • Vanessa cardui

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Podtřída:křídlatí
Řád:motýli
Podřád:glossata
Čeleď:babočkovití
Podčeleď:babočky
Rod:babočka
Druh:babočka bodláková

Facebook

Babočka bodláková

Babočka bodláková
(Vanessa cardui)

Popis zvířete

Babočka bodláková (Vanessa cardui), známá také jako babočka bodláků, je rozšířeným a atraktivním druhem motýla, který je součástí velké rodiny babočkovitých (Nymphalidae). Je rozšířen prakticky po celém světě, kromě Antarktidy a Jižní Ameriky. Babočka bodláková je jedním z největších putovních druhů motýlů, jejíž migrace mohou překročit tisíce kilometrů.

Dospělá babočka bodláková se vyznačuje krásnými barvami. Na horní straně křídel jsou vidět nápadné červené, černé a bílé skvrny na žlutooranžovém podkladu. Spodní strana křídel je naopak nenápadně zbarvená, v odstínech hnědé a bílé, což motýlu pomáhá dobře se maskovat. Rozpětí křídel se pohybuje mezi 45 až 60 mm.

Larvy, zvané housenky, jsou černé s ozdobnými žlutými a bílými pruhy a ostny. Úspěšně se živí na široké škále rostlin včetně mnoha druhů bodláků, proto také název babočka bodláková.

Babočka bodláková je známá svou schopností adaptace na různé prostředí. Můžeme ji najít na loukách, v zahradách, parcích, na okrajích lesů, ale i ve městských oblastech. Během migrace jsou schopné létat ve velkých výškách a překonávat široké vodní plochy, včetně Středozemního moře.

Vzhledem k jejich široké distribuci a schopnosti adaptace, nejsou babočky bodlákové považovány za ohrožený druh. Ve skutečnosti jsou jedním z nejčastěji se vyskytujících druhů baboček na světě. Také jsou oblíbeným objektem pro fotografy a přírodovědce díky svým nádherným barvám a vzorům.