AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Babočka cyanská
  • Latinský název
  • Cethosia cyane

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Řád:motýli
Čeleď:babočkovití
Druh:babočka cyanská

Facebook

Babočka cyanská

Babočka cyanská
(Cethosia cyane)

Popis zvířete

Babočka cyanská, vědecky známá jako Cethosia cyane, je fascinující druh motýla, který pochází z jihovýchodní Asie. Je jedním z nejvíce rozpoznatelných druhů baboček díky svým výrazným a jasně zbarveným křídlům.

Hlavní charakteristikou babočky cyanské je její zářivé červenooranžové a černé zbarvení, pokrývající horní stranu jejích křídel, zatímco spodní strana je světle modrá a bílá, což jí dává její jméno - cyanská. Toto kontrastní zbarvení je vynikající obranný mechanismus, který odradí její predátory.

Babočka cyanská je středně velký druh s křídly dosahujícími délky až 8 cm. Samice jsou obecně větší než samci a mají méně výrazné zbarvení. Obě pohlaví mají zaoblená křídla složená z mnoha malých šupin, které odrážejí světlo a vytvářejí jejich jedinečné zbarvení.

Ve volné přírodě se babočka cyanská živí nektarem z květin. Larvy, neboli housenky, se živí listy hostitelských rostlin, které obsahují toxické sloučeniny, jež housenky akumulují a používají jako obranný mechanismus proti predátorům.

Jejich přirozené prostředí zahrnuje tropické lesy a monzunové lesy jihovýchodní Asie, kde se vyskytují v nížinných oblastech až do výše 800 metrů nad mořem.

Babočka cyanská má několik generací ročně. Samice kladou svá vajíčka na listy hostitelských rostlin a housenky se líhnou za 3-4 dny. Dospělci žijí několik týdnů, během nichž se páří a kladou vajíčka, čímž pokračují v cyklu života.

Přestože nejsou považovány za ohrožený druh, populace babočky cyanské čelí několika hrozbám, včetně ztráty přirozeného prostředí kvůli odlesňování a změně klimatu.