AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Babočka jilmová
  • Latinský název
  • Nymphalis polychloros

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Řád:motýli
Čeleď:babočkovití
Rod:babočka
Druh:babočka jilmová

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 50 do 55 mm

Facebook

Babočka jilmová

Babočka jilmová
(Nymphalis polychloros)

Popis zvířete

Babočka jilmová (Nymphalis polychloros), známá také jako velká žluťásek, je druh motýla patřící mezi babočkovité. Vyskytuje se především v jižní a střední Evropě, od pohoří Pyreneje až po Balkán a dále východně až po severní Írán, avšak nepravidelně můžeme na ni narazit i v severní Evropě a na Britských ostrovech.

Babočka jilmová je velká o velikosti 6,5 cm s charakteristickými žlutými až oranžovými křídly, které jsou ozdobeny černými a modrými skvrnami. Spodní strana křídel je tmavě hnědá s výraznými bílými a černými pruhy, které slouží k maskování motýla před predátory. Samice jsou obecně větší než samci a mají méně výrazné barvy.

Dospělci se zdržujavají především v lesích, kde si vyhledávají kvetoucí rostliny pro sběr nektaru. Larvy nebo housenky se živí především listím stromů, zejména jilmů, i když mohou konzumovat i jiné druhy stromů. Housenky jsou černé s řadou drobných bílých skvrn a ostrými žlutými bodci.

Tento druh motýla je jednogenerační, což znamená, že se rozmnožuje pouze jednou ročně. Dospělci se objevují koncem dubna a v přírodě přežívají až do července. Po páření samice klade vajíčka na spodní stranu listů hostitelské rostliny. Z vajíček se po dvou týdnech líhnou housenky, které se po dalších dvou až třech týdnech kuklí.

Babočka jilmová je obecně považována za motýla s nižším rizikem vyhynutí, avšak v některých oblastech, kde se vyskytuje, může být ohrožena ztrátou biotopu způsobenou měnícími se lesnickými praktikami nebo urbanizací. Ochrana jejích přirozených stanovišť a rozmanitosti rostlin, které tvoří základ její stravy, je klíčová pro její přežití.