AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Babočka kopřivová
  • Latinský název
  • Aglais urticae

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Podtřída:křídlatí
Řád:motýli
Čeleď:babočkovití
Rod:babočka
Druh:babočka kopřivová

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 23 do 30 mm

Facebook

Babočka kopřivová

Babočka kopřivová
(Aglais urticae)

Popis zvířete

Babočka kopřivová, vědecky známá jako Aglais urticae, je středně velký druh denního motýla, který je rozšířený v široké škále prostředí po celé Evropě a částech Asie. Je zvláště známá pro své jasně barevné křídla, které jsou nápadně zdobené růžovými a červenými odstíny s černými a žlutými skvrnami. Rozpětí křídel babočky kopřivové se pohybuje mezi 40 a 50 milimetry.

Jedná se o velmi přizpůsobivé zvíře, které dokáže žít v různých typech prostředí, včetně zahrad, lesů, luk, parků, ale také horských oblastí. Předností v oblibě stravování jsou květiny s vysokým obsahem nektaru, jako jsou bodláky a kopřivy, které jsou také hlavní rostlinou pro kladení vajíček.

Vajíčka jsou obvykle kladena na spodní stranu listů kopřiv. Larvy, které se z těchto vajíček líhnou, mají černé tělo pokryté dlouhými ostny. Během svého vývoje se tito housenky dvakrát svléknou, než se zavěsí na stonku rostliny a zakuklí se. Kukla je hnědá a je na ní vidět vzor budoucích křídel.

Dospělí jedinci jsou aktivní od jara do podzimu. Přes zimu přežívají dospělí babočky v diapauze, kdy se ukrývají v bezpečí například v dutinách stromů nebo mezi opadanými listy.

Ačkoli je babočka kopřivová obecně považována za hojný druh, její populace může být v určitých oblastech ohrožena ztrátou přirozeného prostředí a používáním pesticidů. Její přítomnost v ekosystému je důležitá, jelikož se podílí na opylování rostlin během svého krmení.