AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Babočka ostruhák
  • Latinský název
  • Charaxes jasius

Známé také jako

  • ostruhák hnědý
  • ostruhák jižní

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Řád:motýli
Čeleď:babočkovití
Druh:babočka ostruhák

Facebook

Babočka ostruhák

Babočka ostruhák
(Charaxes jasius)

Popis zvířete

Babočka ostruhák (Charaxes jasius), známá také jako dvouocasá babočka, je velmi atraktivní a výrazné druh hmyzu z řádu motýlů. Tento druh je největší babočkou, kterou můžete spatřit v Evropě, s rozpětím křídel dosahujícím až 8 centimetrů.

Charaxes jasius je motýl s výrazným dvoubarevným zbarvením. Jeho horní strana křídel je hluboké černé barvy s modrými a oranžovými pruhy a skvrnami, zatímco spodní strana je světlejší a méně výrazná, s různými odstíny hnědé a bílé. Kromě toho má tento druh také charakteristické dva dlouhé "ocasy" na zadních křídlech, které mu přinášejí jeho druhé jméno - dvouocasá babočka.

Jedná se o druh, který preferuje teplejší a slunnější oblasti. Je běžně rozšířen v oblastech Středozemního moře, severní Afriky, na Kanárských ostrovech, v Turecku a na Blízkém východě. V České republice se nevyskytuje. Jeho přirozeným biotopem jsou především lesní oblasti, kde se lze setkat s dospělými jedinci sbírajícími nektar z květů.

Housenky tohoto druhu jsou také velmi výrazné - jsou zelené barvy s červenými a bílými pruhy. Živí se listy různých druhů stromů, zejména pak lilkovitých, jako je například trnka.

Babočka ostruhák je jedním z mála druhů motýlů, který má dvě generace ročně - první v květnu a červnu a druhou v srpnu a září. Samice kladou svá vejce na listy hostitelských rostlin, kde se z nich po několika týdnech vylíhnou malé housenky.

Tento druh je v některých oblastech považován za ohrožený kvůli ztrátě přirozeného prostředí a nadměrnému sběru. Přesto se jej stále daří udržet v některých oblastech díky jeho schopnosti rychle se adaptovat na změny v prostředí.