AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Babočka penthesilská

Známé také jako

  • Cethosia penthesilea

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Řád:motýli
Čeleď:babočkovití
Druh:babočka penthesilská

Facebook

Babočka penthesilská

Babočka penthesilská

Popis zvířete

Babočka penthesilská (Nymphalis antiopa) je druh motýla z čeledi babočkovitých. Tento druh je rozšířený na velkém území, které zahrnuje Severní Ameriku, Evropu a Asii. Je to velmi výrazný druh s tmavě hnědými až černými křídly, která jsou na okrajích lemovaná širokým žlutým pruhem. Křídla mají také hnědé a bílé skvrny, které tvoří jedinečný vzor. Její křídla mají rozpětí 5-7,5 cm.

Dospělí motýli jsou aktivní od jara do podzimu a lze je vidět létat v blízkosti lesů, louk a zahrad. Larvy se živí listím několika druhů listnatých stromů a keřů, včetně vrb, topolů a jilmů. Babočka penthesilská prochází čtyřmi fázemi životního cyklu: vejcem, housenkou, kuklou a dospělým motýlem.

Babočka penthesilská je známá svým dlouhým životem v porovnání s jinými druhy motýlů. Dospělci mohou žít až 11 měsíců. Jsou to také silní letci, schopni uletět vzdálenost až 3 kilometry, aby našli potravu nebo partnera pro páření.

Navzdory své kráse a oblibě mezi přírodovědci a sběrateli motýlů, babočka penthesilská čelí několika hrozbám. Mezi hlavní hrozby patří ztráta přirozeného prostředí v důsledku kácení lesů a urbanizace, stejně jako používání pesticidů v zemědělství. Přesto se tento druh neskládá pod ochranou a je v současnosti považován za málo dotčený.