AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Batolec červený
  • Latinský název
  • Apatura ilia

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Podtřída:křídlatí
Řád:motýli
Podřád:glossata
Čeleď:babočkovití
Podčeleď:batolci
Rod:batolec
Druh:batolec červený

Facebook

Batolec červený

Batolec červený
(Apatura ilia)

Popis zvířete

Batolec červený, známý také pod latinským názvem Apatura ilia, je druh motýla z čeledi babočkovitých. Toto zvíře je jedinečné svým výrazným vzhledem, který je charakterizován tmavočervenou barvou křídel zdobenou bílými skvrnami. Velikost křídel se pohybuje mezi 60-70 mm u samců a 65-75 mm u samic.

Tento motýl je převážně aktivní během dne, kdy létá za slunečního svitu a páruje se. Batolec červený je rostlinným druhem, který se živí převážně nektarem z květin. Jeho larvy, které jsou také známé jako housenky, se živí listy mnoha druhů stromů a keřů.

Batolec červený je rozšířený po celé Evropě, od západu až po východ, a také na severu Afriky a Asie. Jeho populace je poměrně stabilní, avšak některé populace mohou být ohroženy ztrátou přirozeného prostředí kvůli lidské činnosti.

Doba rozmnožování motýlů Batolec červený většinou začíná v létě, kdy samice klade vajíčka na listy hostitelských rostlin. Larvy se líhnou za několik týdnů a procházejí několika stádii vývoje, než se z nich stanou dospělí motýli.

Zajímavostí je, že batolec červený je známý svou schopností měnit barvu křídel v závislosti na úhlu světla. Tato adaptace jim pomáhá při maskování před predátory. Tento motýl tak představuje krásný příklad adaptability a komplexnosti přírodního světa.