AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Bažant diamantový
  • Latinský název
  • Chrysolophus amherstiae

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Třída:ptáci
Řád:hrabaví
Čeleď:bažantovití
Rod:bažant
Druh:bažant diamantový

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 66 do 170 cm

Facebook

Bažant diamantový

Bažant diamantový
(Chrysolophus amherstiae)

Popis zvířete

Bažant diamantový (Chrysolophus amherstiae) je asijský druh bažantů.

Popis

Kohout má vrchní část hlavy leskle zelenou a ze záhlaví vychází 6 cm dlouhá, úzká červená chocholka. Prodloužená bílá pera s černými příčnými pásky tvoři límec. Zadní část zad je zlatožlutá, kostřec a horní ocasní krovky jsou šarlatově červené, s dlouhými bílými pery nepravidelně modrofialově páskovanými a skvrnitými, na koncích oranžově červenými. Ocas je stříbřitě šedý s modravými příčnými proužky. Spodní část těla je bíla. Duhovka je světle žlutá, holá kůže v okolí očí má zelenavě hnědé zbarvení, zobák je zelenavý. Kohout dosahuje délky 140 až 170 cm, z čehož na ocas připadá 90 až 110 cm.

Slepice má temeno, strany hlavy, vrchní část těla, hrdlo a přední část krku červenohnědé. Spodní části těla, prsa a boky jsou bílé se žlutavým nádechem. Holá kůže kolem očí je šedomodrá, duhovka hnědá, u starších jedinců žlutá nebo šedá. Samice měří 66 až 68 cm, z toho ocas 31 až 37 cm.

Kuřata mají peří žlutavé a červenohnědé.

Areál rozšíření

Bažant diamantový je původem z pohoří jihozápadní Číny, jihovýchodního Tibetu a severní Barmy. V současné době se chová po celém světě jako okrasný pták.

Stanoviště

Ve své domovině žije v horských lesích a na zimu sestupuje do nižších poloh.

Rozmnožování

Kohout bažanta diamantového vodí hejno 3 - 5 slepic. Každá slepice snáší až 20 vajec do hnízda umístěného v trávě, na kterých sedí 23 - 24 dnů. Snůšky mohou být dvě ročně. Pohlavní dospělosti dosahují v druhém roce života.

Zajímavosti

- První dva kohouty bažanta diamantového přivezla do Evropy v roce 1826 paní Amherstová, manželka anglického guvernéra v Indii, podle které se v angličtině jmenují.

- Mladé bažanty často postihuje nemoc, zvaná tipec, při níž postiženému ptáku zahnisá jazyk a pokryje se bělavým hlenem. Bažantník pak musí postiženému ptáku strhávat povlak ostrým nožíkem a podávat léky, jinak pták uhyne. Odtud pochází úsloví „zatnout tipec“, umlčet někoho.Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii

V kterých českých ZOO je k vidění