AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Bazilišek páskovaný
  • Latinský název
  • Basiliscus vittatus

Známé také jako

  • bazilišek pruhovaný

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:plazi
Řád:šupinatí
Podřád:ještěři
Čeleď:leguánovití
Druh:bazilišek páskovaný

Váhy a míry

  • Délka:
  • do 80 cm

Facebook

Bazilišek páskovaný

Bazilišek páskovaný
(Basiliscus vittatus)

Popis zvířete

Bazilišek páskovaný, latinsky Basiliscus vittatus, je druh malého až středně velkého plazu patřícího do čeledi leguánovitých. Tato velmi specifická a jedinečná ještěrka je ojedinělá díky svým jedinečným schopnostem a vyjímečnému vzhledu.

Bazilišek páskovaný dorůstá délky až 55 centimetrů, přičemž tělo tvoří pouze třetinu této délky. Zbytek tvoří dlouhý, tenký ocas, který mu slouží jako kormidlo při plavání a běhu po vodní hladině. Je schopen se pohybovat i po svislých kmenech stromů díky svým silným drápům na nohách. Jeho tělo je zbarveno v odstínech zelené a hnědé, které mu pomáhají splynout s okolní vegetací v rodných tropických deštných pralesích Střední Ameriky.

Bazilišek páskovaný je dobře známý pro své výrazné hřebeny na hlavě, hřbetu a ocasu, které jsou u samců výraznější než u samic. Jeho oči jsou zlatavě žluté a mají vertikální zorničku.

Jedná se o velmi rychlého a obratného běžce. V případě ohrožení je schopen prchnout rychlostí až 12 km/h. Unikátní je jeho schopnost běžet po vodní hladině, díky čemuž získal přezdívku "Ježíšův ještěr". Tuto schopnost mu zajišťují dlouhé zadní nohy s rozšířenými prsty opatřenými laloky kůže, které rozloží náraz tlapky o vodní hladinu.

Stravováním se bazilišek páskovaný zabývá převážně ve dne. Jeho jídelníček je velmi pestrý - zahrnuje hmyz, pavouky, malé obratlovce, ale také ovoce a jinou rostlinnou potravu.

Samice baziliška páskovaného kladou 2 až 18 vajec, která zahrabou do písku nebo humusu. Po 55 až 75 dnech se z nich líhnou malí bazilišci, kteří jsou již od narození plně samostatní.

Bazilišek páskovaný je jedinečné a fascinující zvíře, které si zaslouží naši pozornost a ochranu. Jeho populaci v přírodě ohrožuje ztráta přirozeného prostředí kvůli odlesňování.

V kterých českých ZOO je k vidění