AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Bázlivec kukuřičný
  • Latinský název
  • Diabrotica virgifera

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Třída:hmyz
Řád:brouci
Čeleď:mandelinkovití
Rod:bázlivec
Druh:bázlivec kukuřičný

Facebook

Bázlivec kukuřičný

Bázlivec kukuřičný
(Diabrotica virgifera)

Popis zvířete

Bázlivec kukuřičný (Diabrotica virgifera) je brouk z čeledi mandelinkovití, který může způsobit značné škody na úrodě kukuřice. Zatímco dospělci se živí na bliznách a způsobují tzv. hluchost klasů, larvy ožírají kořeny a přispívají tak k vyvracení a schnutí rostlin. Brouk pochází z Ameriky, do Evropy byl zavlečen na přelomu 80. a 90. let 20. století, od té doby se invazivně šíří kontinentem. V České republice je veden jako karanténní škůdce.

Životní cyklus

V prostředí České republiky jde o hmyz jednogenerační. Oplodněná samička (k oplodnění dochází v červenci či srpnu) naklade 7-10 dnů po oplození do půdy (do hloubky asi 10-15 cm) až 1000 vajíček (obvykle ovšem jen 200-300), která přežijí zimu (za předpokladu, že se nevyskytnou dlouhodobější mrazy s teplotou pod - 8 °C. Vajíčka se v evropských podmínkách líhnou od poloviny května do poloviny června. Larvální vývoj trvá cca 1-2 měsíce (71 dnů při teplotě 15 °C a 27 dnů při teplotě 29 °C). K zakuklení dochází těsně pod povrchem půdy, dospělci se líhnou zhruba po 5-10 dnech. Dospělci mají výrazné letové schopnosti umožňující jim další šíření.

Škody

Míra škod samozřejmě závisí na počtu jedinců, kteří je tvoří. Mladé larvy ožírají jemné kořenové vlásnění a boční kořeny kukuřice seté, starší se pouští i do velkých kořenů. Dospělci jsou méně vybíraví ve svém jídelníčku, ovšem s oblibou ožírají blizny kukuřice, takže mohou způsobit hluchost klasu. Zničení úrody může být až stoprocentní.Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii

Podobná zvířata: