AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Bekyně mniška
  • Latinský název
  • Lymantria monacha

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Podtřída:křídlatí
Řád:motýli
Čeleď:bekyňovití
Rod:bekyně
Druh:bekyně mniška

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 30 do 50 mm

Facebook

Bekyně mniška

Bekyně mniška
(Lymantria monacha)

Popis zvířete

Bekyně mniška (Lymantria monacha) je druh nočního motýla, který patří do čeledi Lymantriidae. Je známá také pod názvem mníška borová a je to jeden z největších škůdců lesů v Evropě.

Bekyně mniška je středně velký motýl s rozpětím křídel kolem 30 až 50 milimetrů. Zatímco samci jsou šediví až šedohnědí s výrazným bílým, černě lemovaným pásem na předních křídlech, samice jsou téměř celobílé s drobnými černými skvrnami. Larvy, známé jako housenky, jsou šedé nebo hnědé s bílými a černými skvrnami a dlouhými štětinkami.

Samice bekyně mniška jsou schopné klást až 300 vajíček najednou, obvykle na spodní straně listů. Larvy se líhnou za 10 až 15 dní a krmí se listím stromů, především borovic. Při hromadném výskytu mohou způsobit vážné poškození lesů.

Přestože se bekyně mniška vyskytuje po celé Evropě, je nejčastěji nalezena ve střední a východní Evropě. Žije v borových lesích, ale může se přizpůsobit i jiným druhům stromů. Dospělci létají především v noci a jsou aktivní od července do srpna.

Při hrozbě predátorů se bekyně mniška brání vypouštěním jedovatých štětin. Tento druh motýla je považován za škůdce, protože může způsobit významné škody na lesích a plantážích. Navzdory tomu se vyskytuje v mnoha přírodních rezervacích a národních parcích, kde je chráněn.