AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Bekyně zlatořitná
  • Latinský název
  • Euproctis chrysorrhoea

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Podtřída:křídlatí
Řád:motýli
Podřád:glossata
Čeleď:bekyňovití
Rod:bekyně
Druh:bekyně zlatořitná

Facebook

Bekyně zlatořitná

Bekyně zlatořitná
(Euproctis chrysorrhoea)

Popis zvířete

Bekyně zlatořitná (Euproctis chrysorrhoea) je polyfágní druh motýla, jehož housenky poškozují listy dřevin žírem. V Česku housenky způsobují při přemnožení rozsáhlé holožíry, patří mezi obávané listožravé škůdce.

Areálem rozšíření bekyně zlatořitné je Evropa, kde je běžným druhem. Běžná je také v ČR.

Rozpětí křídel dospělce je asi 30 až 35 mm. Dospělci mají křídla bílá. Zadeček samiček je ozdoben hustým chumáčem rezavého chmýří. Mladé housenky jsou černohnědé s červenými a bílými skvrnami, nápadnými oranžovými bradavkami a rezavými chloupky.

Přezimují housenky v zámotcích na koncích větví. Na jaře vyžírají pupeny, květy, rašící listy i vyvíjející se plody. Přes den pobývají ve spředených listech. Kuklí se v červnu a v červenci, dospělci se líhnou od července. Samičky kladou vajíčka na listy a větve a pokrývají je chloupky vytrhanými ze zadečku.

Vyskytuje se v lesích, parcích či zahradách. Housenky se živí listy listnatých stromů, častým hostitelem bekyně zlatořitné je dub, přednostně však parazituje na hlohu (Crataegus), a poškozuje i okrasné a ovocné dřeviny.

Bekyně zlatořitná je napadána mnohými parazity a je kořistí pro hmyzožravé živočichy.

Bekyně zlatořitná je obávaný patogen stromů. Vyskytuje se v populačních vlnách, při kterých dochází k úplným holožírům. Bekyně zlatořitná může opakovaným žírem oslabovat stromy které můžou podlehnout a uhynout. Příznakem napadení je zápředek s množstvím zimujících housenek v bezlisté koruně.

Chloupky na povrchu housenky mohou způsobit alergické reakce.Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii