AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Bekyně zlatořitná
  • Latinský název
  • Euproctis chrysorrhoea

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Podtřída:křídlatí
Řád:motýli
Podřád:glossata
Čeleď:bekyňovití
Rod:bekyně
Druh:bekyně zlatořitná

Facebook

Bekyně zlatořitná

Bekyně zlatořitná
(Euproctis chrysorrhoea)

Popis zvířete

Bekyně zlatořitná, latinsky známá jako Euproctis chrysorrhoea, je druh hmyzu z řádu motýlů. Její původ sahá do oblastí Evropy a Asie, ale v současnosti je rozšířena prakticky po celém světě. Bekyně zlatořitná je známá svým výrazným zbarvením - její přední křídla jsou bílá a zadní křídla a konec těla jsou leskle zlaté, odtud také pochází její název.

Délka těla tohoto druhu motýla se obvykle pohybuje kolem 30 až 40 mm. Samice jsou obecně větší než samci. Bekyně zlatořitná je známá svými dlouhými chlupy, které jsou bílé, měkké a hedvábné, a pokrývají skoro celé tělo. Tyto chlupy mohou způsobit podráždění kůže u lidí, pokud dojde k kontaktu.

Během období rozmnožování samice naklade až 300 vajíček, která jsou obalena hedvábnými vlákny a přichycena k listům hostitelských rostlin, nejčastěji stromů a keřů. Larvy, které se z těchto vajec líhnou, jsou také pokryty dlouhými chlupy, ale mají černobílé proužkování.

Bekyně zlatořitná je významný škůdce, zvláště na ovocných stromech, jako jsou jabloně a hrušně, ale také na různých druzích keřů. Larvy se živí listy hostitelských rostlin a mohou způsobit významné škody.

Přestože je bekyně zlatořitná považována za škůdce, hrála důležitou roli v ekosystému tím, že poskytovala potravu pro různé druhy ptáků a savců. Navíc její dospělci jsou známi tím, že jsou hlavními opylovači některých druhů květin.