AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Bělásek hnědožilný
  • Latinský název
  • Belenois aurota

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Řád:motýli
Čeleď:běláskovití
Druh:bělásek hnědožilný

Facebook

Bělásek hnědožilný

Bělásek hnědožilný
(Belenois aurota)

Popis zvířete

Bělásek hnědožilný (Belenois aurota) je fascinující druh motýla, který je součástí rodiny Pieridae. Jeho původ je v Africe a jižní Asii a je obzvláště běžný v Jižní Africe a v Indii. Je také známý pod názvem pioneer white nebo caper white. Tento druh motýla se vyznačuje především svými světlými až bílými křídly, které jsou zdobeny hnědými až černými žilkami a skvrnami, což je vlastnost, která mu dala jeho název.

Bělásek hnědožilný má rozpětí křídel od 45 do 60 mm. Samičky jsou obvykle větší než samci a jejich křídla jsou více bílá a obsahují méně hnědých skvrn než u samců. Dospělí motýli jsou převážně denní tvorové a dorůstají do věku jednoho měsíce.

Co se týče chování, tento druh upřednostňuje otevřené prostory a často ho lze vidět létat v oblastech s keři a stromy. Jsou to poměrně společenská zvířata, která se často shlukují do velkých skupin. Strava Bělásku hnědožilného se skládá především z nektaru z různých druhů květin. Vajíčka jsou kladena na listy rostlin, zejména na kapary, kde se z nich líhnou housenky. Ty se pak živí listy hostitelské rostliny, dokud se nezakuklí.

Bělásek hnědožilný je také známý svými migračními vzory a je schopen urazit velké vzdálenosti. Občas se stává škůdcem na polích s kaparami, kde housenky poškozují rostliny. Ale navzdory tomu je tento druh obecně považován za významný příspěvek k biodiverzitě svého domovského prostředí.