AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Bělásek hrachorový
  • Latinský název
  • Leptidea sinapis

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Řád:motýli
Čeleď:běláskovití
Druh:bělásek hrachorový

Facebook

Bělásek hrachorový

Bělásek hrachorový
(Leptidea sinapis)

Popis zvířete

Bělásek hrachorový (Leptidea sinapis) se vyskytuje lokálně v oblasti od Pyrenejského poloostrova, jihu Anglie a Irska přes celou Evropu včetně Skandinávie a evropskou část Ruska po střední Sibiř. Žije v teplejších oblastech nížin a pahorkatin. V České republice na něj můžeme narazit v okolí Prahy, Českém krasu, západních Čechách, na jižní a jihovýchodní Moravě a take v teplejších částech Českomoravské vrchoviny. Nejlépe se mu žije v křovinatých oblastech, na okrajích lesů či lučních biotopů.

Bělásek hrachorový vytváří během roku dvě generace, které se mohou překrývat. První žije od dubna do června, druhá od července do srpna.

V důsledku zalesňování stepních strání a ubytku lokalit, kde je schopen přežít se stává ohroženým druhem.

Rozmnožování

Samice klade vajíčka na libovolné části solitérně rostoucích živných rostlin. Housenky žijí jednotlivě a potravu přijímají přes den. Kuklí se na živné rostlině. Kukly poslední generace přečkávají zimu.

Samci vyhledávají samice aktivním patrolováním. Přitom reagují na všechny bílé předměty, i na jiné bělásky. Samice se páří pouze jednou za život, pak se před samci schovává do porostu.

Zajímavost

Tento druh je velice podobný běláskovi Realovému (Leptidea reali). Dají se rozlišit pouze preparací genitálií.