AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Bělásek hrachorový
  • Latinský název
  • Leptidea sinapis

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Řád:motýli
Čeleď:běláskovití
Druh:bělásek hrachorový

Facebook

Bělásek hrachorový

Bělásek hrachorový
(Leptidea sinapis)

Popis zvířete

Bělásek hrachorový, známý také pod svým vědeckým jménem Leptidea sinapis, je malý druh motýla, který je součástí rodiny Pieridae. Je rozšířený v celé Evropě a částečně v severní Africe a západní Asii. Jeho křídla jsou zbarvena nápadně bíle, které mu daly jeho jméno. Křídla jsou také zdobena jemnými černými skvrnami a pásky na okraji, což je typický rys pro tento druh.

Jedná se o malý až středně velký druh motýla s rozpětím křídel mezi 40-50 mm. Samice jsou obecně větší než samci, ale obě pohlaví jsou podobné ve svém zbarvení a vzoru. Bělásek hrachorový je aktivní hlavně během dne, kdy létá a hledá potravu.

Jeho larvy se živí listy různých druhů rostlin, včetně hrachu a vojtěšky. Dospělí motýli se živí nektarem z květů. Během páření samice klade vejce na listy hostitelských rostlin, kde se později líhnou housenky.

Bělásek hrachorový má jednu nebo dvě generace ročně, v závislosti na podmínkách prostředí. První generace se objevuje na jaře a druhá koncem léta. Přezimuje ve stádiu kukly.

Tento druh motýla se vyskytuje na různých typech stanovišť, včetně lučních a travnatých oblastí, lesních cest, zahrad a parků. Přestože je v některých oblastech hojný, v jiných je jeho populace ohrožena ztrátou přirozeného prostředí a některými zemědělskými praktikami.

I přesto, že Bělásek hrachorový není ohroženým druhem, jeho populace jsou pečlivě sledovány a monitorovány, aby se zajistilo, že se populace udrží stabilní. Tento motýl je oblíbeným objektem pro mnoho přírodovědců a fotografů díky svému atraktivnímu vzhledu a přítomnosti v široké škále prostředí.