AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Bělásek kaparový
  • Latinský název
  • Belenois java

Známé také jako

  • bělásek jávský

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Řád:motýli
Čeleď:běláskovití
Druh:bělásek kaparový

Facebook

Bělásek kaparový

Bělásek kaparový
(Belenois java)

Popis zvířete

Bělásek kaparový, známý také pod vědeckým názvem Belenois java, je motýl patřící do čeledi bíláskovitých. Motýli této čeledi jsou typickými obyvateli horkých tropických oblastí, ale lze je najít i v chladnějších oblastech.

Bělásek kaparový je poměrně malý motýl s rozpětím křídel kolem 5 až 6 centimetrů. Jeho křídla jsou bílé a mají kontrastní černé okraje, které mu dodávají elegantní vzhled. Tyto okraje jsou přítomny na obou párech křídel, ale na zadních křídlech jsou mnohem méně výrazné než na předních.

Jako jiní bílásci i Bělásek kaparový má na těle hlavu, hruď a zadeček. Hlava je poměrně malá s párem složených očí a krátkými tykadly. Hruď je mohutnější a nese křídla a šest nohou. Zadeček je štíhlý a na konci zakončený trubicovitým orgánem zvaným kukla, který slouží k kladení vajíček.

Larvy Běláska kaparového se živí listy různých druhů rostlin, včetně kapradin a různých druhů kapustovitých rostlin. Dospělí motýli se živí nektarem z květů.

Motýl je známý svým rozšířením v tropických a subtropických oblastech Asie a Austrálie. Preferuje otevřené prostory, jako jsou louky a pole, ale lze jej nalézt i v lesích a na okrajích lesů.

Bělásek kaparový má poměrně krátký životní cyklus. Samice kladou vajíčka na listy rostlin, ze kterých se po několika dnech líhnou housenky. Ty se poté zakuklí a po několika týdnech se z kukly vylíhne dospělý jedinec. Tento proces se opakuje několikrát do roka.

Bělásek kaparový je důležitým opylovačem mnoha druhů rostlin a hraje tak klíčovou roli v ekosystému svého prostředí. Navzdory své malé velikosti je tento motýl důkazem toho, jak může i malý organismus hrát velkou roli v přírodním světě.