AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Bělásek pruhovaný
  • Latinský název
  • Euchloe belemia

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Řád:motýli
Čeleď:běláskovití
Druh:bělásek pruhovaný

Facebook

Bělásek pruhovaný

Bělásek pruhovaný
(Euchloe belemia)

Popis zvířete

Bělásek pruhovaný, vědecky známý jako Euchloe belemia, je motýl, který patří do čeledi Pieridae. Jedná se o malého až středně velkého motýla, jehož rozpětí křídel dosahuje 30-42 mm. Samci jsou na horní straně křídel čistě bílí s úzkým černým pruhem na vnějším okraji předních křídel a černou tečkou v jejich středu. Samice jsou podobné, ale jejich bílá barva je mírně nazelenalá a na zadní straně křídel mají zelenavé skvrny. Spodní strana křídel je žlutavě bílá s tmavými skvrnami.

Bělásek pruhovaný je rozšířen v celé jižní Evropě až po sever Afriky a na východ až po Írán. Preferuje teplé, otevřené oblasti, jako jsou křovinaté stráně, květnaté louky, okraje lesů a zahrady. Vyskytuje se v nadmořských výškách od nížin až po horské oblasti.

Dospělí motýli se živí nektarem z květů různých rostlin, zatímco housenky se živí listy křížovitých rostlin. Samice klade vajíčka na spodní stranu listů hostitelských rostlin. Vývoj z vajíčka přes larvální stádium a kuklu do dospělého motýla trvá asi měsíc.

Bělásek pruhovaný produkuje dvě až tři generace ročně, v závislosti na podmínkách prostředí. První generace se objevuje na jaře (duben - květen), druhá v létě (červenec - srpen) a třetí, pokud je rok příznivý, na podzim (září - říjen).

Přestože bělásek pruhovaný není v současnosti považován za ohrožený druh, jeho populace mohou být ovlivněny ztrátou přirozeného prostředí kvůli urbanizaci a intenzivnímu zemědělství.