AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Bělásek Realův
  • Latinský název
  • Leptidea reali

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Řád:motýli
Čeleď:běláskovití
Druh:bělásek realův

Stav ohrožení

  • Neohrožen

Facebook

Bělásek Realův

Bělásek Realův
(Leptidea reali)

Popis zvířete

Bělásek Realův, latinsky známý jako Leptidea reali, je druh denního motýla patřící do čeledi běláskovitých. Tento motýl je rozšířený v Evropě, Asii a Severní Americe. Bělásek Realův je známý svým elegantním vzhledem, který je charakteristický svými světle bílými nebo krémovými křídly, často zdobenými jemnými černými skvrnami.

Dospělí jedinci mají rozpětí křídel mezi 34 až 47 milimetry. Samičky jsou obecně větší než samci. Na horní straně předního křídla je patrný černý skvrnitý vzor, který se liší mezi pohlavími. Druh Leptidea reali se obvykle liší od ostatních bělásků svými úzkými, delšími křídly.

Životní cyklus Běláska Realova zahrnuje čtyři stadia: vajíčko, housenka, kukla a dospělý motýl. Housenky tohoto druhu se živí různými druhy rostlin, včetně vojtěšky, šťovíku a některých druhů jetelů. Přeměna z housenky do kukly probíhá na samotné rostlině a proces trvá cca 2 týdny.

Je to druh, který má dvě generace do roka, jednu na jaře a druhou na konci léta. Přes zimu přežívají jako kukly. Bělásek Realův je aktivní za denního světla a je hlavně rostlinným druhem.

Pokud jde o stanoviště, Bělásek Realův preferuje otevřené, slunné oblasti s hojným porostem bylin, jako jsou louky, pastviny a okraje lesů. Ačkoli se jedná o poměrně běžný druh, jeho populace mohou být ohroženy ztrátou přirozeného prostředí v důsledku změny klimatu a lidské činnosti.