AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Bělásek východní
  • Latinský název
  • Leptidea morsei

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Řád:motýli
Čeleď:běláskovití
Druh:bělásek východní

Facebook

Bělásek východní

Bělásek východní
(Leptidea morsei)

Popis zvířete

Bělásek východní, latinsky nazývaný Leptidea morsei, je druh motýla náležící do čeledi pieridae, která zahrnuje především běláska a jejich příbuzné. Tento druh je jedinečný svou výrazně bílou barvou křídel, která mu také dala jméno. Pochází ze severního Palaearktu a je hojně rozšířený na východ od Uralu, v severovýchodní Číně, Mongolsku, Koreji a na Japonském ostrově Hokkaidó.

Bělásek východní je středně velký motýl s rozpětím křídel obvykle mezi 40 a 50 mm. Samice a samci tohoto druhu jsou velmi podobní, oba mají bílé křídla s lehkým žlutým nádechem. Na spodní straně zadních křídel mají malé černé skvrny.

Tento motýl má jednu generaci ročně a období letu je od května do července. Dospělí motýli se živí nektarem z květů různých druhů rostlin, zatímco housenky preferují různé druhy trav.

Vajíčka jsou kladena jednotlivě na hostitelské rostliny, kde se z nich po dvou týdnech líhnou malé zelené housenky. Tyto housenky se živí listy hostitelských rostlin a po několika týdnech se zakuklí. Kukla je malá a hnědá, často maskovaná v prostředí, kde se nachází.

Předpokládá se, že bělásek východní je druh, který je relativně odolný vůči nízkým teplotám, což je důvod, proč je hojně rozšířený v chladnějších oblastech. Nicméně, stejně jako mnoho jiných druhů motýlů, i tento druh čelí hrozbě ztráty přirozeného prostředí z důvodu lidské činnosti a klimatických změn. Jeho populace jsou sledovány a monitorovány za účelem ochrany tohoto krásného a jedinečného druhu motýla.