AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Bělokur rousný
  • Latinský název
  • Lagopus lagopus

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Řád:hrabaví
Čeleď:tetřevovití
Rod:bělokur
Druh:bělokur rousný

Facebook

Bělokur rousný

Bělokur rousný
(Lagopus lagopus)

Popis zvířete

Bělokur rousný (Lagopus lagopus), známý také jako bělokur severský, je původní druh ptáka, který patří do čeledi bažantovitých. Je to středně velký druh ptáka měřící mezi 31 a 35 cm na délku s rozpětím křídel mezi 54 a 60 cm. Sameček váží mezi 450 a 650 gramy a samička mezi 500 a 800 gramy.

Bělokur rousný je výjimečný tím, že má unikátní schopnost měnit barvu svého peří v závislosti na sezóně. V zimě je jeho peří téměř zcela bílé, což mu umožňuje dokonale se maskovat v prostředí pokrytém sněhem. Na jaře a v létě získává hnědé a šedé odstíny, které se hodí k letní krajině.

Tento pták se vyskytuje v severských a polárních oblastech Evropy, Asie a Severní Ameriky. Preferuje otevřené prostory, jako jsou tundry, rašeliniště, hory a skalnaté oblasti. Je to vytrvalý a odolný pták, který je schopen přežít v drsných podmínkách daleko za polárním kruhem.

Bělokur rousný je všežravec, který se živí především rostlinnou stravou, jako jsou listy, výhonky, květy a semena, ale také hmyzem a malými obratlovci. Během zimních měsíců se jeho strava skládá především z větviček a pupenů dřevin.

Bělokur rousný je monogamní druh, což znamená, že si ptáci vybírají jednoho partnera na celý život. Doba hnízdění je v období jara a léta, kdy samice snáší 6 až 11 vajec. Ta jsou pak inkubována po dobu 21 až 24 dní. Mláďata jsou schopná letu již po třech týdnech.

I když bělokur rousný nemá vůči člověku přirozenou nedůvěru, jeho populaci mohou ohrozit změny klimatu a ztráta přirozeného prostředí. Tento druh je však v současnosti považován za málo dotčený a je chráněný v mnoha oblastech svého rozšíření.