AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Bércoun jihoafrický
  • Latinský název
  • Elephantulus myurus

Známé také jako

  • bercoun skalní

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:savci
Řád:bércouni
Čeleď:bércounovití
Druh:bércoun jihoafrický

Facebook

Bércoun jihoafrický

Bércoun jihoafrický
(Elephantulus myurus)

Popis zvířete

Bércoun jihoafrický, vědecky známý jako Elephantulus myurus, je malý, hbitý savčík, který je členem skupiny šupinatých zvířat a patří k rodině Macroscelididae. Tyto zvířata jsou původem z Jižní Afriky, kde obývají sušší oblasti, jako jsou savany, polopouště a křovinaté stepi.

Bércouni jihoafrickí dosahují délky těla od 22 do 31 centimetrů a váží mezi 40 až 60 gramy. Mají dlouhý, tenký a ohebný chobot, který používají k hledání potravy a ke sběru vody. Jejich srst je šedohnědá až šedá, někdy s růžovým nádechem, a je měkčí a kratší než u jiných druhů bércounů. Mají velké, kulaté, černé oči a velké uši, které jim pomáhají při termoregulaci v teplém africkém klimatu. Dlouhé zadní končetiny a kratší přední končetiny zajišťují, že jsou schopni rychle se pohybovat a skákat, aby unikli predátorům.

Bércouni jihoafrickí jsou všežravci, kteří se živí širokou škálou potravy, včetně rostlin, hmyzu, pavouků, malých plazů a ptáků. Jsou převážně denní zvířata, i když mohou být aktivní i v noci, zvláště v teplých letních měsících.

Jedná se o samotářské zvíře, které je teritoriální a obvykle žije samostatně nebo v párech. Samci jsou obzvláště agresivní a často bojují o teritorium s jinými samci. Samice rodí jedno mládě po gestační době asi 65 dnů.

Bércouni jihoafrickí jsou zvířata s dlouhým životem, která mohou žít až 10 let. I přes svou malou velikost a zranitelnost vůči predátorům se jim daří přežít díky své rychlosti, obratnosti a schopnosti skrývat se v krajině.