AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Bércoun rezavý
  • Latinský název
  • Elephantulus rufescens

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Třída:savci
Řád:bércouni
Čeleď:bércounovití
Rod:bércoun
Druh:bércoun rezavý

Stav ohrožení

  • Neohrožen

Mapa výskytu

vyskyt

Facebook

Bércoun rezavý

Bércoun rezavý
(Elephantulus rufescens)

Popis zvířete

Bércoun rezavý, vědecky nazývaný Elephantulus rufescens, je malé, fascinující savčí zvíře, které patří do rodiny Macroscelididae a je endemické v některých částech východní a jižní Afriky. Tento druh je známý pro svůj unikátní vzhled, který zahrnuje dlouhý, tenký nos a velké, výrazné uši.

Bércoun rezavý měří v průměru od 23 do 30 cm na délku a váží zhruba 54 gramů až 1 kg. Jeho srst je hrubá a zbarvená do odstínů hnědé až rezavé, což mu poskytuje přirozenou kamufláž v suchých trávovitých krajinách, ve kterých se vyskytuje. Jeho nohy jsou dlouhé a štíhlé, přičemž zadní končetiny jsou delší než přední.

Bércoun rezavý se vyznačuje vynikajícími schopnostmi přežití v extrémních podmínkách. Je aktivní během dne i noci a živí se širokou škálou potravy, včetně hmyzu, pavouků a malých bezobratlých. Výjimečný nos mu umožňuje hledat potravu v úzkých štěrbinách a pod kameny.

Tento druh je známý svým sociálním chováním. Žije v monogamních párech, které společně obývají teritorium o rozloze až 4 hektarů. Samice rodí jedno mládě po třech měsících březosti. Mládě je schopné samostatného pohybu do několika hodin po narození.

Jednou z nejzajímavějších vlastností bércouna rezavého je jeho schopnost skákání. S využitím svých silných zadních končetin dokáže tento maličký savčí skočit až na vzdálenost dvou metrů, což mu umožňuje uniknout před predátory a rychle se pohybovat po krajině.

Bohužel, tento druh je v současné době považován za zranitelný podle Červeného seznamu ohrožených druhů IUCN, především kvůli ztrátě přirozeného prostředí a lovem. I přes to však populace bércouna rezavého stále existuje v několika chráněných oblastech a rezervacích jižní a východní Afriky.