AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Bércoun žlutohřbetý
  • Latinský název
  • Rhynchocyon chrysopygus

Známé také jako

  • bércoun zlatořitný
  • bércoun žlutavý

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:savci
Řád:bércouni
Čeleď:bércounovití
Druh:bércoun žlutohřbetý

Facebook

Bércoun žlutohřbetý

Bércoun žlutohřbetý
(Rhynchocyon chrysopygus)

Popis zvířete

Bércoun žlutohřbetý (Rhynchocyon chrysopygus) je fascinující zvířecí druh, který náleží do řádu tenrekovitých. Je jedním z největších žijících hmyzožravců a je endemický pro oblasti pobřežní Keni a Tanzanie v Africe. Toto zvíře je okamžitě rozpoznatelné díky jeho jedinečnému vzhledu - má prodloužený čenich podobný rypci a výrazně žlutou barvu na konci svého těla, od čehož je odvozeno i jeho jméno.

Bércoun žlutohřbetý měří v průměru 60 cm na délku včetně ocasu, který tvoří zhruba polovinu celkové délky těla. S výškou okolo 15 cm a hmotností mezi 500 g - 700 g se jedná o poměrně malé zvíře. Má dlouhé, tenké nohy s ostrými drápy, které mu umožňují rychle se pohybovat po zemi i lezení po stromech.

Jeho srst je poměrně hustá a tvrdá, s kombinací černých, hnědých a žlutých odstínů, které mu pomáhají v přirozeném maskování v prostředí afrického deštného pralesa. Má malé, kulaté oči a velké uši, které mu pomáhají v detekci hmyzu, na kterém se převážně živí.

Bércoun žlutohřbetý je známý svými rychlými pohyby. Je to aktivní zvíře, které nejčastěji loví během dne. Jeho strava se skládá především z hmyzu, jako jsou mravenci, termiti a brouci, ale také se živí malými plazy a obojživelníky.

Toto zvíře je jedináček. Samice rodí jedno mládě po těhotenství trvajícím přibližně dvě měsíce. Mladí bércouni se rodí velmi dobře vyvinutí, s otevřenýma očima a dlouhými nohami. Rodiče se o ně starají až do doby, než jsou schopni se samostatně starat o sebe, což je zhruba ve věku 6 týdnů.

Bércoun žlutohřbetý je zvíře, které je na seznamu ohrožených druhů. Hlavní hrozbou pro něj je ztráta přirozeného prostředí kvůli odlesňování a také lov pro maso a kožešinu. Pro jeho ochranu jsou prováděna opatření na ochranu jeho přirozeného prostředí a také na zvyšování povědomí o tomto jedinečném zvířeti.