AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Bodlok žlutý
  • Latinský název
  • Zebrasoma flavescens

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:paprskoploutví
Řád:ostnoploutví
Čeleď:bodlokovití
Rod:bodlok
Druh:bodlok žlutý

Váhy a míry

  • Délka:
  • 18 cm

Facebook

Bodlok žlutý

Bodlok žlutý
(Zebrasoma flavescens)

Popis zvířete

Bodlok žlutý (Zebrasoma flavescens) je malá ostnoploutvá ryba z čeledi bodlokovití. Žije na korálových útesech v Indickém a Tichém oceánu na Havaji a na východě Japonska.

Popis

Bodlok žlutý obvykle dorůstá zhruba 18 cm, samice jsou mírně větší než samci. Má zploštělé, zářivě žlutě zbarvené tělo s mírně prodlouženým rypcem a bílou skvrnou u základu ocasu. Na noc se zbarvení mění na mnohem méně nápadnější žlutohnědou, která mu pomáhá splynout mezi korálovými útesy.

Potrava

Živí se především vodními rostlinami, v menší míře planktonem a jinými drobnými živočichy, v zajetí se mu často předkládá hlávkový salát nebo špenát. Ve volné přírodě často doprovází také vodní želvy, z jejichž krunýřů požírá porost řas.

Hospodářské využití

Bodlok žlutý je díky svému výraznému zbarvení, nijak zvláště náročnému chovu a odolnosti oblíbenou mořskou akvarijní rybkou (v České republice ji můžeme spatřit např. v Mořském světě v Praze, v Zoo Olomouc, Ostrava, Brno aj.). Bez většího problému jej můžeme chovat i ve společnosti ostatních druhů bodloků nebo jiných, nejlépe stejně velkých mořských živočichů. Mezi sebou se však občas napadá, proto se doporučuje chov minimálně pěti jedinců. V akváriu také požaduje několik míst, v kterých se může ukrýt.Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii

V kterých českých ZOO je k vidění